Ουκρανία-Πορτογαλία: 2-1 Έφτασε τα 700 γκολ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά…δεν το χάρηκε

Ήττα για την παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο στην Ουκρανία (2-1). Εξασφάλισαν οι γηπεδούχοι το εισιτήριο για την τελική φάση του Γιούρο 2020.

Στο ντέρμπι του β’ ομίλου η Ουκρανία υποδέχθηκε στο Ολιμπίνσκι του Κιέβου την Πορτογαλία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτεροι και πιο οργανωμένοι στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με τον Γιάρεμτσουκ στο 9′.  Ο Μάρλος έκανε μια εκτέλεση κόρνερ και βρήκε το κεφάλι του Κριβτσόφ. Ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε με δυσκολία αλλά από κοντά πήρε το ριμπάουντ ο Γιάρεμτσουκ. Με μια προβολή σε πρώτο χρόνο ο Ουκρανός επιθετικός άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Πορτογαλία πίεσε για να ισοφαρίσει το ματς γρήγορα με πιο επικίνδυνη φάση το μακρινό σουτ του Γκερέιρο στο 16 λεπτό. Βέβαια αυτοί που βρήκαν το γκολ ήταν οι Ουκρανοί ξανά. Μια εξαιρετική μπαλιά του Μικολένκο βρήκε σε θέση για γκολ μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Γιαρμολένκο. Ο επιθετικός της Γουέστ Χαμ δεν αστόχησε και το 0-2 στο 27 λεπτό ήταν γεγονός.

Η Πορτογαλία προσπάθησε να αποφύγει τα χειρότερα και πίεσε όσο μπορούσε για να μειώσει τουλάχιστον το σκορ. Ο Ζοάο Μάριο απείλησε στο 28′ ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 40 λεπτό, όπως και ο Ντανίλο στο 29 λεπτό.

Οι Ίβηρες μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσουν τουλάχιστον το σκορ. Ο Φέλιξ αντικατέστησε τον Γκέντες με την έναρξη του ημιχρόνου, ενώ στο 49 λεπτό με συρτή εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε ο Κριστιάνο να σκοράρει, αλλά ο Πιάτοφ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Τελικώς η Πορτογαλία μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 72 λεπτό. Ο Πορτογάλος άσσος της Γιουβέντους με αυτό το γκολ έφθασε τα 700 στην καριέρα του. Μόλις 1 λιγότερο από τον Γκέρντ Μίλερ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιξαν με ηρωισμό και κράτησαν μπάλα. Αλλά οι Πορτογάλοι ιδιαίτερα στις καθυστερήσεις έκαναν κάποιες… απέλπιδες όπως αποδείχθηκε προσπάθειες για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Η Ουκρανία και μαθηματικά εξασφάλισε το εισιτήριο για την τελική φάση του Γιούρο 2020. Η Πορτογαλία θα ψάξει το δεύτερο εισιτήριο του προκριματικού της ομίλου στα επόμενα ματς. Απλώς σε περίπτωση αποτυχίας υπάρχει και η δυνατότητα των play-off λόγω της κατάκτησης του Nations League.