Τσέλσι

Απόδραση από το Άμστερνταμ…με υπογραφή Μπατσουαγί

Τεράστια εκτός έδρας νίκη της Τσέλσι μέσα στον Άγιαξ. Το γκολ ο Μπατσουαγί στα τελευταία λεπτά.

Η Τσέλσι ταξίδεψε στον Άμστερνταμ για να αντιμετωπίσει στο Γιόχαν Κρόιγ Αρένα τον γηπεδούχο Άγιαξ.  Οι Λονδρέζοι πήγαν για να καλύψουν την ήττα στο πρώτο ματς με αντίπαλο την Βαλένθια. Στην Ολλανδία η Τσέλσι αντιμετώπισε τον Άγιαξ, ο οποίος είχε ρεκόρ 2 στα 2.

Το παιχνίδι δεν ήταν το καλύτερο δυνατό και οι δύο ομάδες δεν έδειξαν το καλύτερο αγωνιστικό τους πρόσωπο.  Η πρώτη καλή ευκαιρία ανήκει στον Άγιαξ με το μακρινό σουτ του Βέλτμαν στο 8 λεπτό.

Η Τσέλσι όμως αντέδρασε και απείλησε τόσο στο 15′ με τον Μάουντ όσο και στο 27′ με τον Χάντσον-Οντόι. Στο 35′ ο Κουίνσι Πρόμες σκόραρε με προβολή για τους γηπεδούχους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως offside.

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις στο β΄ημίχρονο. Άξιο αναφοράς αποτελεί το γεγονός ότι ο Αλβάρεζ πήρε μια κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα πήγε στο δοκάρι στο 60′.

Η Τσέλσι όμως απάντησε με τον Μπατσουαγί, ο οποίος βρέθηκε μόνος του και χωρίς να υπάρχει offside στην μικρή περιοχή τετ-α-τετ με τον Ονανά. Το σουτ όμως του Μπατσουαγί πήγε ψηλά και έμεινε το 0-0.

Με ασίστ του Πούλισιτς όμως ο Μπατσουαγί δεν χαρίστηκε στο 86′.  Ο Αμερικανός εξτρέμ προωθήθηκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή. Τον Πούλισιτς τον πίεζαν οι αμυντικοί του Άγιαξ αλλά ο Αμερικανός βρήκε την ευκαιρία και πλάσαρε στην καρδιά της άμυνας. Εκεί βρέθηκε ο Μπατσουαγί που διαμόρφωσε το τελικό 0-1.