Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Ίντερ

Ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης με Λαουτάρο η Ίντερ

Η Ίντερ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και με το 2-0 κόντρα στην Μπορούσια Ντορτμουντ παραμένουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Για την Ίντερ, το παιχνίδι κόντρα στην Ντόρτομουντ είχε χαρακτήρα τελικού. Οι “νερατζούρι” ήθελαν μόνο τη νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Η Ιταλική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τελικά πήραν το τρίποντο επικρατώντας με 2-0. Η Ίντερ έχει πλέον τέσσερις βαθμούς όσους έχει η σημερινή της αντίπαλος με την οποία θα παλέψει για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ίντερ ήταν υποχρεωμένη να παίξει επιθετικά καθώς ήθελε πάση θυσία τη νίκη. Ο Αντόνιο Κόντε παρέταξε την ομάδα του με όλα της τα όπλα στην γραμμή κρούσης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρησης δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες ήταν περιορισμένες, αλλά η αίσθηση που σου έδενε το παιχνίδι ήταν πως αν κάποιος σκοράρε αυτή θα ήταν η Ίντερ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου οι “νερατζούρι” είδαν την υπεροχή τους να αποδίδει καρπούς. Ο Στέφαν Ντε Φράι έκανε την βαθιά μπαλιά και ο Λαουτάρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας. Ο Αργεντινός επιθετικός έκανε ένα κοντρόλ και με ιδανική προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η εικόνα της αναμέτρησης συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε την Ίντερ να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ αύξησε την πίεση της για να ψάξει την ισοφάριση. Η Ίντερ από την πλευρά της περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει στην κόντρα. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά η καλύτερα άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους. Στο 80 λεπτό ο Εσποσίτο έφυγε στην κόντρα κόντρα και κέρδισε πέναλτι. Ο Λαουτάρο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπούρκι. Τελικά το δεύτερο τέρμα ήρθε δυο λεπτά πριν το 90 με τον Καντρέβα.