Αγγλία

Με αμερικανιές η Τσέλσι έριξε τεσσάρα

Καταιγιστική η Τσέλσι νίκησε 2-4 την Μπέρνλι. Την παράασταση όμως έκλεψε ο Πούλισιτς που πέτυχε αξιοσημείωτο χατ τρικ.

Η Τσέλσι μπορεί να μην ξεκίνησε καλά στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά δείχνει πως έχει βρει τα πατήματα της. Η ομάδα του Λάμπαρντ δείχνει συνοχή και την χαρακτηρίζει η αποδοτικότητα της. Στο 5 λεπτό ο Γουίλιαν λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 9 λεπτό ο Ζούμα ανησύχησε τους πάντες γιατί σε μια φάση που απομάκρυνε την μπάλα χτύπησε άσχημα. Βέβαια τα καλά νέα ήρθαν για την Τσέλσι στο 21′ οπού ο Πούλισιτς έκανε το 0-1. Ο Αμερικανός για πρώτη φορά έπαιξε βασικός στην ενδεκάδα της ομάδας του Λάμπαρντ. Και απέδωσε στο έπακρο μέσα σε 21 λεπτά.

Με το γκολ άνοιξε η όρεξη του Πούλισιτς. Ο Αμερικανός εξτρέμ λίγο έλειψε στο 27 λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματα για την Τσέλσι. Η Μπέρνλι αντέδρασε τόσο με το σουτ του Πίτερς στο 24 λεπτό όσο και με το σουτ του Μπάρνς στο 29 λεπτό.

Το 2-0 έγινε πάλι από τον Πούλισιτς στο 45 λεπτό. Με εξαιρετική ενέργεια κατάφερε να νικήσει τους αμυντικούς της Μπέρνλι και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πόουπ. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί αφού μέσα σε 2 λεπτά έκαναν το 0-2 σε 0-4. Ο Πούλισιτς με χατ-τρικ στο 56΄και ο Γουίλιαν στο 58′ υπήρξαν οι σκόρερς των γκολ.

Ο Ροντρίγκες της Μπέρνλι απειλούσε συχνά πυκνά. Πιο συγκεκριμένα τόσο με σουτ στο 51′ όσο και στο 62′ ζήτησε πέναλτι.  Τελικώς με ασίστ του Μπρέιντι ο Ροντρίγκες με απίθανη μακρινή βολίδα έκανε το 1-4. Ενώ στο 89΄ πάλι με ασίστ του Μπρέιντι ο Μακνίλ με μακρινό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή μείωσε σε 2-4.