Άρσεναλ

Άρσεναλ τα ίδια και τα ίδια…(vid)

Ούτε τώρα κατάφερε η Άρσεναλ να κρατήσει το προβάδισμά της και υποχρεώθηκε να αφήσει ξανά βαθμούς στην έδρα της.

Σε ένα ματς που η Άρσεναλ προσπάθησε αλλά έδειξε για μία ακόμα φορά ότι δεν είναι ομάδα επιπέδου κι έτσι μοιραία έμεινε στο 1-1 με την Γουλβς στην έδρα της. Για άλλη μια φορά δεν μπορεί να πάρει παιχνίδι που θεωρητικά είναι στα μέτρα της, ενώ μάλιστα έχει προηγηθεί από νωρίς. Η Γουλβς βρήκε ευκαιρίες και όπως όλες ομάδες, κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων που δέχεται συνέχεια γκολ από τους αντιπάλους της.

To ματς

H Άρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στο 21΄ ο Λούκας Τορέιρα σούταρε, η προσπάθειά του όμως πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα όμως η ομάδα του Έμερι, ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Γκεντουζί έκανε το γύρισμα. Ο Λακαζέτ υποδέχτηκε και μοίρασε φανταστικά στον Ομπαμεγιάνγκ και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να ανοίξει το σκορ. Στο 28΄η Γουλβς προσπάθησε να απαντήσει, το σουτ του Νέβες όμως πέρασε άουτ. Στο 33′ η Άρσεναλ πλησίασε στο 2-0, ο Λακαζέτ όμως δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Image

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά. Στο 50′ ο Νέβες στάθηκε άτυχος. Σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Λένο όμως έστειλε την μπάλα κόρνερ με μια τρομερή επέμβαση. Στο 54΄ ο Οζίλ βρήκε τον Λακαζέτ μέσα στην περιοχή, αυτός όμως αστόχησε εκ νέου. Στο 77΄ο Τραορέ έβγαλε την σέντρα, ο Χιμένεθ έκανε όμορφη κεφαλιά και έγραψε το 1-1, σκορπώντας εκ νέου την απογοήτευση  στο “Emirates”.