Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ίντερ

Ναι ρε Ίντερ έχεις Λουκάκου και…ψυχή!

Η Ίντερ πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Μπολόνια επικρατώντας με 2-1 και βάζει ξανά την Γιουβέντους στην πίεση.

Η Ίντερ μπορεί να μη παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο, αλλά έχει μάθει να κερδίζει με το πάθος και την ποιότητα της. Αυτό είναι το χαρακτηριστικό των ομάδων του Αντόνιο Κόντε. Οι “ναρατζούρι” πήγαν στην έδρα της Μπολόνια με μοναδικό στόχο το διπλό που θα τους διατηρήσει σε απόσταση αναπνοής από την Γιουβέντους.

Παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ, με δυο τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι Μιλανέζοι περιμένουν κάποιο στραβοπάτημα από την Γιουβέντους στο ντέρμπι του Τορίνο στις 21:45.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ίντερ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από την πλευρά της η Μπολόνια δεν είχε καμία διάθεση να κάνει τη δουλειά των παικτών του Κόντε εύκολη. Οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολλές. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ένα κλασικό κλειστό Ιταλικό παιχνίδι.

Τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Σε αυτό βοήθησαν οι γηπεδούχοι που βγήκαν στην επίθεση. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς ο Ρομπέρτο Σοριάνο έκανε το 1-0. Αυτό το γκολ αφύπνισε τους παίκτες της Ίντερ που πίεσαν άμεσα για την ισοφάριση.

Στο 75ο λεπτό ο Ρομέλου Λουκάκου πήρε ξανά πάνω του την Ίντερ και έδωσε και πάλι ζωή στην ομάδα του. Η πίεση αυξήθηκε κατακόρυφα και λίγο πριν το φινάλε η άμυνα της Μπολόνια δεν άντεξε. Ο Λαουτάρο ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα και κέρδισε το πέναλτι. Ο Λουκάκου ανέλαβε την εκτέλεση και από τα 11 βήματα χάρισε την νίκη ομάδα του.