Home Page

Οι «νυχτερίδες» βύθισαν στο… σκοτάδι την Εσπανιόλ!

Η Βαλένθια πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 μέσα στο «σπίτι» της Εσπανιόλ, με τρομερή ανατροπή!

Η Εσπανιόλ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο Βαλένθια! Αρκετά τα αμυντικά κενά στους γηπεδούχους. Μένει στην  προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Εσπανιόλ, από την άλλη οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στην 8η θέση!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική εικόνα από το ξεκίνημα. Η Εσπανιόλ είχε την κατοχή της μπάλας και έδειχνε να ψάχνει περισσότερο το γκολ. Με τον Νταρντέρ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 9′, οι ποδοσφαιριστές της Εσπανιόλ έδειξαν τις διαθέσεις τους.

Τα λεπτά περνούσαν όμως και η εστία του Σίλεσεν δεν δεχόταν καμία αξιοσημείωτη ευκαιρία. Ωστόσο, στο 30′ Ο Κοντογκμπιά έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι με την μπάλα να βαράει στο χέρι του. Ο Ρόκα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο, έτσι άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν ξανά την κατοχή της μπάλας και η Βαλένθια είχε αφήσει κενούς χώρους, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Τα πρώτα είκοσι λεπτά πέρασαν χωρίς να υπάρξει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Πάντως κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, η Βαλένθια βρήκε το γκολ της ισοφάρισης! Συγκεκριμένα. στο Ο Βίκτορ κάνει ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα εντός περιοχής και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ των νυχτερίδων!

Ο Παρέχο ευστόχησε για το 1-1! Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και πίεζαν για την ολική ανατροπή. Η ομάδα του Θελάδες τα κατάφερε στο 79′! Τότε ο Μάχι Γκόμεζ με πανέμορφη κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Βαλένθια. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!