Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τα κεράσια…έπεσαν βαριά στην Γιουνάιτεντ (video)

Σπουδαία νίκη της Μπόρνμουθ επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το γκολ το έβαλε ο Νορβηγός Κίνγκ στο 45 λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειξε για ακόμη μια φορά ότι δεν είναι καλή φέτος. Σήμερα ταξίδεψε μέχρι το Μπόρνμουθ για να παίξει με την τοπική ομάδα στο γήπεδο Βιτάλιτι.

Σε ένα βροχερό μεσημέρι Σαββάτου η ομάδα του Σόλσκιερ έδειξε πως έχει πολλά προβλήματα τόσο επιθετικά όσο και στην μεσαία γραμμή κυρίως λόγω της απουσίας του Πογκμπά. Καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο ήταν οι γηπεδούχοι και το αποτέλεσμα την δικαιώνει.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε βέβαια πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Τόσο με το σουτ του Φρέντ στο 8′ όσο και με τον Ντάνιελ Τζέιμς στο 21′ η ομάδα του Μάντσεστερ έδειξε ότι ήθελε πολύ το τρίποντο.

Βέβαια ο Νορβηγός Κίνγκ πλήγωσε τον συμπατριώτη του Σόλσκιερ στο 45΄. Ο Κίνγκ μετά από πάσα του Χάρι Γουίλσον έκανε μέσα στην μικρή περιοχή το 1-0 νικώντας τον Ντε Χέα.

Η Μπόρνμουθ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα αλλά δεν έμεινε εκεί. Τα κεράσια έπαιξαν πολύ καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Η φάση που απείλησαν περισσότερο οι γηπεδούχοι για το 2-0 ήταν το σουτ του Χάρι Γουίλσον στο 75 λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξύπνησε στα τελευταία 10 λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Γκρίνγουντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 85 λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η Μπόρνμουθ με αυτή τη νίκη ανεβαίνει στην 6η θέση με 16 βαθμούς , ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα μείνει στους 13 βαθμούς και στην προσωρινή 8η θέση.