Παρί Σεν Ζερμέν

Καβάνι: «Έλα να παλέψουμε» – Μέσι: « Όποτε θέλεις » (video)

Ο Μέσι και ο Καβάνι αντάλλαξαν κουβέντες για το πέναλτι που δόθηκε στην Αλμπισελέστε στο 2 λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο ματς Αργεντινή-Ουρουγουάη άναψαν τα αίματα με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μέσι στο 90+2′. Το πέναλτι δόθηκε γιατί σε μια προσπάθεια του Αγκουέρο ο Κάσερες έκανε παράβαση μέσα στην περιοχή με το χέρι. Με αυτό το γκολ η Αλμπισελέστε έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

Οι Ουρουγουανοί εκνευρίστηκαν αφάνταστα με τον τρόπο που χάθηκε η νίκη αν και σε φιλικό παιχνίδι. Δημιουργήθηκε μια διένεξη ανάμεσα στον Καβάνι και τον Μέσι Ο Γκοντίν ως έμπειρος και πιο ψύχραιμος πήγε να τους χωρίσει. Η καθημερινή Αργεντίνικη εφημερίδα Όλε αναφέρει πως ο Καβάνι πρότεινε στο Μέσι να παλέψουν. Ο Αργεντινός σταρ της Μπαρτσελόνα απάντησε όποτε θέλεις.

Κάποια ριπόρτς αναφέρουν ότι υπήρχαν φιλονικίες και μέσα στο τούνελ ανάμεσα στους δύο παίκτες. Η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά φορτισμένη αλλά το ματς έληξε ισόπαλο με το τελικό σκορ στο 2-2. Ο Μέσι είχε μαλώσει και με τον Τίτε στο φιλικό με την Εθνική Βραζιλίας. Χαρακτηριστικά είπε στον προπονητή της Σελεσάο να πάψει να μιλάει.