Premier League: Ο «καυτός» Πάλμερ έπιασε στην κορυφή τον ντεφορμέ Χάαλαντ
Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η Mirror «βλέπει» το επόμενο κεφάλαιο του Γιούργκεν Κλοπ
Bundesliga

Σκόνταψαν Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν, «βασιλική» Σάλκε στη Βρέμη

Αρκετές βαθμολογικές απώλειες από τις ομάδες που προπορεύονται στη Μπουντεσλίγκα, δύσκολο διπλό η Σάλκε απέναντι στη Βέρντερ

Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε στο Βερολίνο η Μπορούσια Μονχεγκλάντμπαχ, καθώς οι οδηγοί της φετινής Μπουντεσλίγκα ηττήθηκαν με 2-0 από την αποφασισμένη Ουνιόν.

Τα «πουλάρια» βρέθηκαν αρκετά νωρίς να κυνηγούν το σκορ, καθώς μόλις στο 11′ ο Ουτζά άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους. Αν και οι παίκτες του Μάρκο Ρόουζ πίεσαν για την ισοφάριση, αυτή δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα, ο Άντερσον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και εξασφάλισε τη νίκη για την Ουνιόν.

Έτσι η Γκλάντμπαχ παρέμεινε στους 25 βαθμούς και την πρώτη θέση, αλλά η Μπάγερν μείωσε στον 1 πόντο την απόσταση της.

Ήθελε… ασπιρίνη η Λεβερκούζεν

Ακόαμ μια βαθμολογική απώλεια είχε η Μπάγερ Λεβερούζεν, η οποία κόλλησε στο 1-1 απέναντι στην εξαιρετική φέτος Φράιμπουργκ και έχασε την ευκαιρία να μπει στις θέσεις των Ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Ο Λούκας Χέλερ στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ντιαμπί (36′) ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι «σφυροκοπούσαν» την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο η Φράιμπουργκ άντεξε στην πίεση και απέσπασε έναν πολύτιμο βαθμό από μια δύσκολη έδρα.

Παρέμεινε στην τριάδα η Σάλκε, σε μπελάδες η Βέρντερ

Δύσκολο διπλό στο Βέσερστάνιον απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης πήρε η Σάλκε, επικρατώντας με 2-1.

Οι «βασιλικοί μπλε» έκαναν το 1-0 με τον Χάριτ (43′) στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στην αρχή του δεύτερου με σκόρερ τον Μπενίτο Ραμάν (53′).

Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι μειώνοντας με τον Οσάκο στο 80′. Παρόλα αυτά η προσπάθεια τους έμεινε ατελής, υποχωρώντας στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη.