Λίβερπουλ

Δεν χάνει τον τίτλο η Λίβερπουλ, σαν σίφουνας απέναντι στην Έβερτον! (vid)

Σαν ταύρος σε υαλοπωλείο ήταν η Λίβερπουλ απέναντι στη συμπολίτισσα Έβερτον, επικρατώντας με το εμφατικό 5-2

Παιχνίδι-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο προσέφεραν Λίβερπουλ και Έβερτον στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ για τη 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε μια αναμέτρηση με πάρα πολλά γκολ, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που αποχώρησε νικήτρια, με το χορταστικό 5-2 να δείχνει τον τόνο του παιχνιδιού.

Απόλυτοι πρωταγωνιστές ήταν οι Ντιβόκ Οριγκί (2 γκολ) και Σάντιο Μανέ (1 γκολ, 2 ασίστ), οι οποίοι δεν άφησαν περιθώρια στα «ζαχαρωτά».

Ροντέο από τα πρώτα λεπτά!

Μόλις στο 6′ ο Βέλγος επιθετικός βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Σενεγαλέζου, σκοράροντας προ κενής εστίας. Στη συνέχεια και στο 17 ο Σακίρι έγραψε και αυτός το όνομά του στους σκόρερ, μετά από νέα ασίστ του Μανέ.

Στο 21′ ο Μάικλ Κιν εκμεταλλεύθηκε την κακή συνεννόηση στην άμυνα των γηπεδούχων και από κοντά μείωσε προσωρινά σε 2-1.

Ωστόσο το παιχνίδι απέκτησε ακόμη πιο γρήγορο ρυθμό και στο 31′ ο Οριγκί μετά την υπέροχη πάσα του Λόβρεν πέτυχε και δεύτερο τέρμα!

Στο 45′ ο Μανέ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και πέτυχε το 4-1, ενώ ο Ριτσάρλσον στις καθυστερήσεις μείωσε εκ νέου με κεφαλιά.

Όπως ήταν λογικό αυτός ο ρυθμός ήταν αδύνατο να παραμείνει και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να «πέφτουν» αισθητά.

Ο Ριτσάρλσον είχε μοναδική ευκαιρία να μειώσει σε 4-3 στο 61′ όταν και βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά η κεφαλιά του πήγε πάνω στον Αντριάν.

Πολύ κοντά σε ένα ακόμη γκολ έφτασε ο Μανέ στο 81′, ενώ και ο Μόιζε Κιν αστόχησε στο 85′ για την Έβερτον.

To κερασάκι σε μια υπέροχη τούρτα έβαλε ο Βαϊνάλντουμ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας μια πραγματικά σπουδαία αναμέτρηση.

Έτσι η Λίβερπουλ επέκτεινε το εντυπωσιακό σερί της απέναντι στην Έβερτον, ενώ φαίνεται πως κανείς δεν μπορεί να της στερήσει το πρωτάθλημα.