Γιουβέντους: Δύο σημαντικές απουσίες στον… τελικό τετράδας με τη Ρόμα!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Πάει για… λίφτινγκ στην επίθεση το καλοκαίρι!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το μεγάλο πρόβλημα με Ράσφορντ!
Η Ίντερ πήρε το πρωτάθλημα και… χαλάρωσε! (vid)
Ξεκάθαρος ο Τσάβι: «Ας ξεχάσουμε γρήγορα τη φετινή σεζόν που ήταν σκέτη ντροπή»
Δυνάστης της Ρεάλ ο Φλορεντίνο Πέρεθ, ξεπέρασε τον αείμνηστο Σαντιάγο Μπερναμπέου!
«Τάπωσε» τον Ρόι Κιν ο Χάαλαντ με απαξιωτική ατάκα!
Μεγάλη κίνηση από την Μπαρτσελόνα: Υποκλίθηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης! (pic)
Αλ Νασρ: On fire o Κριστιάνο με το «τέλειο» χατ-τρικ! (vids)
Στη Ρεάλ Μαδρίτης πρώτα γέλασαν με τα χάλια της Μπαρτσελόνα και μετά πανηγύρισαν το πρωτάθλημα! (pic)
Διπλό δώρο* Πάσχα από την Betsson
Με «ντόρτια» στην Μπαρτσελόνα έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ η Χιρόνα και πέρασε στο Champions League! (vid)
Γκλάντμπαχ

«Reboot» στο ημίχρονο και ανατροπή… πρωταθλήματος η Γκλάντμπαχ! (vid)

Τρομερή επιστροφή της Γκλάντμπαχ απέναντι στην πρωταθλήτρια Μπάγερν και νίκη με γκολ στα... χασομέρια

Με απόλυτη επιτυχία κατάφερε να υπερασπιστεί την πρωτιά της στον βαθμολογικό πίνακα η Γκλάντμπαχ, επικρατώντας εντός έδρας της Μπάγερν με 2-1.

Ο απόλυτος ήρωας για τα «πουλάρια» ήταν ο Ραμί Μπενσιμπαϊνί, ο οποίος με τα δύο τέρματα της ομάδας του επισκίασε τον φοβερό Γιαν Ζόμερ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

«Καταιγισμός της Μπάγερν μπροστά από τον Ζόμερ»

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των Βαυαρών, οι οποίοι είδαν ατυχία και έναν εκπληκτικό Ζόμερ να μην του επιτρέπουν να σκοράρουν.

Γκορέτσκα (8′) και Λεβαντόφσκι (14′ και 16′) αστόχησαν από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Ζομερ μίλησε στα σουτ των Μίλερ και Κίμιχ (26′ και 27′), πραγματοποιώντας καίριες επεμβάσεις.

Η συνέχεια κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με τους Βαυαρούς να δυσκολεύονται απελπιστικά πολύ να κερδίσουν τον Ελβετό γκολκίπερ και τον διαιτητή να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ότι δεν κατάφεραν στο πρώτο μισό, πέτυχαν αρκετά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι. Ο Πέρισιτς στο 49′ με υπέροχο κοντρόλ και σουτ στην κίνηση κατάφερε να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ του παιχνιδιού.

Το «κλικ» και η αλλαγή ψυχολογίας

Αυτό το τέρμα αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν  και υπέροχη κεφαλιά του Μπεσιμπαϊνί στο 60 λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο επόμενο δεκάλεπτο μέσα από στημένες φάσεις του Χόφμαν η Γκλάντμπαχ απείλησε ξανά, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Παίρνοντας κι άλλα μέτρα στο γήπεδο, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ στο 80′, αλλά η παράλληλη πάσα του Στιντλ πέρασε μπροστά από τον Εμπολό πριν προλάβει αν τη στείλει στα δίχτυα.

Η καταστροφή για τη Μπάγερν ήρθε εν τέλει στο 90′, όταν ο Τουράμ βγήκε στην αντεπίθεση και ο Χάβι Μαρτίνεθ με τάκλιν σε λάθος χρόνο αποβλήθηκε και παραχώρησε πέναλτι.

Ο Μπενσιμπαϊνί ανέλαβε την εκτέλεση του, νίκησε για δεύτερη φορά τον Νόιερ και τιμώρησε τη Μπάγερν, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Στα ελάχιστα λεπτά που επέμειναν δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Γκλάντμπαχ κατέκτησε μια σπουδαία νίκη η οποία την κράτησε στην κορυφή και το +1 από τη δεύτερη Λειψία. Αντίθετα η Μπάγερν παρέμεινε στους 24 βαθμούς και δίνει την ευκαιρία στη Λεβερκούζεν αν την προσπεράσει.