Μπαρτσελόνα

Σκοράρει ανελλιπώς και για αυτό είναι… χρυσός! (vid)

Η Μπαρτσελόνα με απόλυτο ηγέτη τον Λίο Μέσι επικράτησε με 5-2 της Μαγιόρκα!

Απίθανα πράγματα από την Μπαρτσελόνα που έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Μαγιόρκα. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 5-2 με πρωταγωνιστή ποιον άλλον; Τον Λίο Μέσι! Ο Αργεντινός σημείωσε χατ-τρικ και έστειλε την ομάδα του στους 34 βαθμούς και στην πρώτη θέση, μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης…

Πράγματα και θαύματα από την Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο! Η ομάδα του Βαλβέρδε πήρε το προβάδισμα με το καλημέρα, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να κάνει το 1-0 στο 7′. Στην συνέχεια ο Λίο Μέσι πήρε την σκυτάλη και με ένα εκπληκτικό πλασέ σημείωσε το 2-0 για τους Καταλανούς.

Κόντρα στην ροή του ματς η Μαγιόρκα βρήκε το γκολ με τον Μπούντιμιρ στο 35′ να μειώνει σε 2-1. Ωστόσο, γρήγορα γρήγορα ο Μέσι με το δεύτερο δικό του τέρμα, επανέφερε την τάξη κάνοντας το 3-1 στο 41′. Στο 43′ οι Μπλαουγκράνα πέτυχαν το… γκολ της χρονιάς με τον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι για το 4-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και μείωσαν σε 4-2 με γκολ του Μπούντιμιρ! Ωστόσο, ο Μέσι συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το τρίτο του προσωπικό γκολ και τα κατάφερε! Συγκεκριμένα, στο 83΄ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το χατ-τρικ με όμορφο σουτ, μετά από πάσα του Σουάρες.