Ντόρτμουντ

Νίκησαν οι Βεστφαλοί…και πάνε στους 16

Με το γκολ του Σάντσο και του Μπράντ η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε το πολυπόθητο τρίποντο και το εισιτήριο για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε το καθήκον τελικά απέναντι στην Σλάβια Πράγας. Οι Βεστφαλοί νίκησαν με 2-1 την πρωταθλήτρια Τσεχίας. Με αυτόν τον τρόπο μετά την Μπαρτσελόνα η Ντόρτμουντ είναι η ομάδα που θα πάρει το δεύτερο εισιτήριο από τον όμιλο για την φάση των 16.

Στο 7 λεπτό απείλησαν οι Τσέχοι όμως ο Μπούρκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 10′ ο Σάντσο μετά από ασίστ του Ρόις με ιδιαίτερη ευκολία άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.  Στο 20 λεπτό πάλι ο Μπούρκι έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση και γενικά ο τερματοφύλακας των Βεστφαλών αποσόβησε τον κίνδυνο της Τσέχικης ομάδας πολλές φορές.

Στο 43 λεπτό όμως ο Σούτσεκ έφερε στα ίσα το ματς κάνοντας στο 43 λεπτό το 1-1. Αυτό ήταν και στο σκορ ημιχρόνου. Ο Μπράντ στο 51 λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, κάτι που πέτυχε από κοντά στο 61′.

Ο Κουντέλα στο 73′ έχασε μοναδική ευκαιρία για τους Τσέχους αλλά η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε την νίκη και το πολυπόθητο τρίποντο.