Μπαρτσελόνα

Νο Μέσι, No “Party” για την Μπαρτσελόνα!(vid)

Αυτή την φορά ο Μέσι δεν ήταν εξωγήινος και η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Σοσιεδαδ.

Σε ένα ματς δεν σκόραρε ο Λιονέλ Μέσι και η Μπαρτσελόνα στραβοπάτησε. Οι πρωταθλητές Ισπανίας έμειναν στο 2-2 με την Σοσιεδάδ παρότι γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μετά από 4 συνεχόμενες νίκες έκανε γκέλα και έδωσε το δικαίωμα στην Ρεάλ να την ξεπεράσει αν νικήσει αύριο.

Η Σοσιεδάδ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 12΄. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για τράβηγμα και ο φσφ ευστόχησε για το 1-0. Η Μπαρτσελόνα μετά από αυτό το γκολ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δεν ήταν όμως καθόλου καλή στην τελική πάσα και έτσι αδυνατούσε να βρει φάσεις απέναντι στην αντίπαλη εστία. Μάλιστα η Σοσιεδάδ είχε και ευκαιρία για το 2-0 με τον Ισάκ. Στο 39′ ένα λάθος στο χώρο του κέντρου έδωσε χώρο στον Σουάρες, που την έσπασε στον Γκριεζμάν και εκείνος με ωραίο τελείωμα ισοφάρισε. Image

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά. Στο 49′ ήταν η σειρά του Σουάρες να σκοράρει για να βάλει μπροστά την ομάδα του. Ο Μέσι φερόμενος αλτρουιστικά, έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του για το 1-2. Στο 52′ η Μπαρτσελόνα μπορούσε να καθαρίσει το ματς, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας είπε όχι στον Γκριεζμάν. Στο 62′ με την άμυνα να είναι ανύπαρκτη ο Ισάκ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-2 για την ομάδα του. Σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης, η ομάδα του Βαλβέρδε έδειξε τρομερά προβληματική εικόνα, μη μπορώντας να παράξει ευκαιρίες ακόμα και όταν το ματς πλησίαζε προς το τέλος του. Όταν ο Μέσι είναι απλά γήινος, η Μπαρτσελόνα έχει πρόβλημα.