Ατλέτικο Μαδρίτης

Επιτέλους «πάτησε» τετράδα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Ένα σχετικά ήσυχο βράδυ είχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα και μπήκε σε τροχιά Champions League

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με την Οσασούνα η Ατλέτικο Μαδρίτης, επικρατώντας εύκολα με 2-0.

Οι Άλβαρο Μοράτα (67′) και Σαούλ Νίγκεθ (75′) «καθάρισαν» ένα ματς όπου οι «ροχιμπλάνκος» έπρεπε να κερδίσουν πάση θυσία.

Η ομάδα του Σιμεόνε «πάτησε» επιτέλους τετράδα έχοντας 29 βαθμούς.

Η εμφάνιση της  Οσοασούνα δεν ήταν άσχημη, για να μην την αδικήσουμε.

Στάθηκε επάξια, έχοντας την κατοχή της μπάλας με το μέρος της, ωστόσο η δυναμική της «Ατλέτι» φάνηκε στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Επιπλέον έφτιαξε 15 τελικές, παρότι μόλις τρεις πήγαν προς την εστία του Όμπλακ. Image

Ο Μοράτα «έλυσε» τον Γόρδιο Δεσμό

Αν και είχε δημιουργήσει αρκετές καλές ευκαιρίες, η γηπεδούχος ομάδα τις σπατάλησε έως το 67ο λεπτό.

Τότε ο Τρίπιερ εκτέλεσε «γλυκά» φάουλ από τα δεξιά και ο Μοράτα σηκώθηκε ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας της Οσασούνα, σκοράροντας με σχετική ευκολία.

Μετά από οκτώ λεπτά ο Σαούλ έκανε μία υπέροχη προσωπική ενέργεια, ξεπερνώντας αρκετούς φιλοξενούμενους.

Έπειτα σκόραρε με ένα σκάψιμο της μπάλας πάνω από τον τερματοφύλακα και αποθεώθηκε.

Η Οσασούνα έμεινε στην 10η θέση με 23 βαθμούς.