Μάντσεστερ Σίτι

Ντε Μπρούιν μαγεία, Άρσεναλ αηδία (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε εύκολα (0-3) της κάκιστης Άρσεναλ.

Η Μάντσερ Σίτι ήταν απίστευτα αποτελεσματική στο πρώτο μέρος και επικράτησε εύκολα της Άρσεναλ (0-3) στο Λονδίνο. Άμυνα για γέλια για τους κανονιέρηδες.

Ήταν ντέρμπι για 2 λεπτά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Μάντσεστερ Σίτι. Μόλις στο 2′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να βάλει από νωρίς δύσκολα στην Άρσεναλ.

Ο Ζεσούς έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή παράλληλα. Στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κέβιν Ντε Μπρούιν που με δυνατό σουτ νίκησε τον Λένο για το 0-1.

Πριν οι γηπεδούχοι καταλάβουν τι είχε συμβεί, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Σε φάση καρμπόν του πρώτου γκολ, ο Ντε Μπρούιν γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί βρισκόταν μόνος ο Ραχίμ Στέρλινγκ που από κοντά δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Λένο. Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος μόλις από το 15′.

Γκολάρα ο Ντε Μπρούιν, γιούχα για την Άρσεναλ

Με την Άρσεναλ να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μετά το 0-2, η Σίτι είχε δώσει χώρο στους κανονιέρηδες. Ο τραυματισμός όμως του Κολάσινατς, πάγωσε το ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο Ντε Μπρούιν το εκμεταλλεύτηκε και με τρομερό σου έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-3 στο 40′.

Συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος

Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε απελπιστικά, με την Άρσεναλ να θέλει, αλλά να μην μπορεί να κάνει το παραμικρό.

Με αυτή τη νίκη η Σίτι έφτασε τους 35 βαθμούς, μείωσε στους 4 από τη Λέστερ και βύθισε ακόμη περισσότερο την Άρσεναλ (9η με 22 βαθμούς).