Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Ρεάλ Μαδρίτης

To “El Clasico” της σκοπιμότητας και του φόβου!(vid)

"El Clasico" με κακό θέαμα και ένα 0-0 που αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού

Σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν  έπρεπε ξεκάθαρα να κερδίσει, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν στο φτωχό 0-0. Όπως φτωχό ήταν και το θέαμα του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησε η δύναμη και ο φόβος της αποφυγής της ήττας. Σε γενικές γραμμές όμως, αν μια ομάδα αξίζει να πάρει το credits για την εμφάνισή της, αυτή είναι σίγουρα η Ρεάλ. Οι “μερένχες” φάνηκαν πιο έτοιμη για να παίξουν ένα ντέρμπι. Μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με γνώμονα ότι ήταν ένα εκτός έδρας ματς, στάθηκαν καλύτερα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν ανώτερη. Στα συν επίσης, ότι κατάφεραν να διατηρήσουν σχεδόν ισορροπημένη την κατοχή της μπάλας. Ένα τομέα του παιχνιδιού, που ειδικά στο “Καμο Νου”, η Μπάρτσα είναι αχτύπητη. Για τους γηπεδούχους τώρα, εμφάνιση που προβληματίζει, κυρίως διότι η ομάδα δείχνει να έχει χάσει την ταυτότητά της.

Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να πάρει το μεγάλο διπλό. Κατάφερε να μην αφήσει στην Μπαρτσελόνα, ούτε την κατοχή της μπάλας που ειδικά στο γήπεδό της, αυτό συμβαίνει κατά κόρον. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ. Ο Κασεμίρο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή. Στο 26′ ξανά ο Κασεμίρο απείλησε για γκολ, αυτή την φορά από μακρινή απόσταση. Το σουτ ήταν επικίνδυνο, ο Τερ Στέγκεν όμως ήταν εκεί. Στο 32′ ο Βαλβέρδε σούταρε μέσα από την περιοχή, χωρίς όμως να πάει προς το τέρμα. Στο 41′ μια έμπνευση του Μέσι παραλίγο να φανεί αρκετή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αργεντινός έκανε μια απίθανη μπαλιά, με την οποία έβγαλε τον Άλμπα ολομόναχο φάτσα με τον Κουρτουά. Ο Ισπανός πλάσαρε ανενόχλητος, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις η Ρεάλ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες. Πάλι ο Βαλβέρδε είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδειξε εκ νέου την κλάση του. Να σημειωθεί ότι το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ζιντάν να διαμαρτύρεται για 2 διαφορετικά πέναλτι πάνω στον Βαράν. Image

Στην επανάληψη, το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Καμία ομάδα δεν επέβαλε τον ρυθμό της, αντίθετα είχαν και οι δύο κάποιες σπασμωδικά καλές στιγμές, λόγω των χώρων που έβρισκαν. Στο 63′ ο Γρκιεζμάν βρήκε τον Μέσι μέσα στην περιοχή με πολύ καλές προϋποθέσεις, εκείνος όμως έχασε το κοντρόλ και μαζί μια πολύ καλή ευκαιρία. Στο 68΄ήταν η σειρά της Ρεάλ να απαντήσει. Ο Μπέιλ βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, εξαπέλυσε έναν κεραυνό, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 74′ ο Ουαλός σκόραρε, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε για ofside. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς χάλασε. Λίγο ο φόβος της ήττας, λίγο τα σκληρά μαρκαρίσματα και λίγο οι αλλαγές, καταδίκασαν το ματς σε ένα στείρο 0-0