Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Home Page

Νέα απρόσμενη γκέλα για την Λυών!

Συνεχίζει να .. χάνει έδαφος στο γαλλικό πρωτάθλημα η Λυών! Με νίκες συνέχισαν Μαρσέιγ και Μονακό!

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Λυών που δεν κατάφερε να επικρατήσει ούτε της Ρεμς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1! Απομακρύνεται από την πρώτη τριάδα η ομάδα του Γκαρθία, έχοντας μόλις 26 βαθμούς. Αυτό που προβληματίζει όμως τους ανθρώπους του συλλόγου είναι η μέτρια αγωνιστική εικόνα…

Μια σεζόν που ξεκίνησε με όνειρα για την Λυών, δεν εξελίσσεται όπως πίστευαν οι άνθρωποι της ομάδας. Στην αναμέτρηση κόντρα στην Ρεμς, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με την Λυών να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 6′ ο Τουσάρτ με ωραίο τελείωμα έγραψε το 1-0.

Μπορεί η Λυών να είχε την υπεροχή, ωστόσο η Ρεμς κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 44΄ με τον Καφαρό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πρόσεξαν κυρίων τα… μετόπισθεν, με κύριο μέλημα τους να μην ηττηθούν.  Στο 84΄ όμως η Λυών κέρδισε πέναλτι. Ωστόσο, ο Ντεμπελέ αστόχησε και έτσι το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ..

Σπουδαίες νίκες για Μαρσέιγ και Μονακό!

Η Μαρσέιγ επικράτησε με 3-1 της Νιμ, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Παραμένουν στην δεύτερη θέση οι Μασσαλοί και στο -7 από την πρωτοπόρο Παρί! Το σκορ για την Μαρσέιγ άνοιξε ο… Καλακού με αυτογκόλ. Την σκυτάλη πήρε ο Μπενετέντο, ενώ ο Παγιέτ έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 91′. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο!

Από την άλλη η Μονακό… διέλυσε την Λιλ εντός έδρας, επικρατώντας με 5-1! Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Όσιμεν στο 13′ , ωστόσο οι Μάρτινς και Κεϊτά Μπαλντέ σκόραραν και έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1! Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με δύο γκολ από τον Μπεν Γιεντέρ και ένα από τον Γκλικ, διαμορφώθηκε το τελικό 5-1.

Η Μονακό ανέβηκε στους 28 και πλέον είναι στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.