Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Τσέλσι

Κακό… unboxing για την Τσέλσι κόντρα στη Σαουθάμπτον

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο επέστρεψαν από τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές οι «μπλε»

Μάλλον έκατσε βαριά η… γαλοπούλα στους παίκτες της Τσέλσι, καθώς οι Λονδρέζοι γνώρισαν απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τη Σαουθάμπτον με 2-0. Παίζοντας με έξυπνες αντεπιθέσεις, οι «Άγιοι» κατάφεραν να… αποδράσουν από το «Στάμφορντ Μπριτζ» και να πάρουν βαθμολογική ανάσα.

Έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε

Η αναμέτρηση από το ξεκίνημα της δεν είχε ρυθμό, καθώς μόλις στην πρώτη ουσιαστική φάση στο ημίωρο, ο Ομπαφέμι σκόραρε και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Αυτό το τέρμα αφύπνισε την Τσέλσι η οποία άγγιξε το γκολ με τον Αθπιλικουέτα στο 39′, αλλά ο ΜακΚάρθι με μια απόκρουση της τελευταίας στιγμής δεν επέτρεψε την αλλαγή του σκορ.

Με το «καλημέρα» του β’ ημιχρόνου, ο Μάουντ έφτιαξε όμορφα τον Άμπραχαμ μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του θηριώδη επιθετικού δεν ήταν αρκετά καλό. Η πίεση συνεχίστηκε με τον Χάντσον-Οντόι να σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία στο 55′, ενώ η ανατροπή του Αθπιλικουέτα στην αντίπαλη περιοχή δύο λεπτά αργότερα δεν έπεισε τον διαιτητή.

Με τους γηπεδούχους να σπαταλούν ευκαιρίες, η Σαουθάμπτον έστειλε προειδοποίηση στο 65′ με τον Κέπα να σταματάει τον Ρέντμοντ. Τελικά, η ψυχρολουσία για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήρθε στο 73ο λεπτό, με τον Ρέντμοντ να ολοκληρώνει αυτό που δεν κατάφερε λίγο νωρίτερα.

Πούλισιτς και Μάουντ προσπάθησαν ανεπιτυχώς να μειώσουν στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά η Σαουθάμπτον κράτησε μέχρι τέλους και πήρε μια σπουδαία νίκη. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στα 4 τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία «φωνάζει» για μερικές ποιοτικές προσθήκες τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν μόλις η πρώτη φορά μετά από 13 αγωνιστικές που η Σαουθάμπτον κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.