Ευρώπη

Στη Ρέιντζερς το σκωτσέζικο ντέρμπι!

Οι «γκερς» έδειξαν τα δόντια τους και έφυγαν από το «Σέλτικ Παρκ» με τους 3 βαθμούς

Άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας πήρε η Ρέιντζερς, επικρατώντας εκτός έδρας της μισητής αντιπάλου της, Σέλτικ με 2-1. Οι παίκτες του Στίβεν Τζέραρντ ήταν για μια ακόμα αναμέτρηση των δύο ομάδων οι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, μόνο που αυτή τη φορά κατάφεραν να το μετουσιώσουν και σε αποτέλεσμα.

«Στέγνωσε» τη δίψα της μετά από 9 χρόνια!

Παρά την υπεροχή των φιλοξενούμενων τα πρώτα λεπτά, η Σέλτικ ήταν αυτή που άγγιξε πρώτη το 1-0. Ο Κάτιτς έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στην περιοχή και παραχώρησε πέναλτι, αλλά ο Κρίστι νικήθηκε από τον ΜακΓκρέγκορ (31′).

Μάλιστα, η Ρέιντζερς ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις 5 λεπτά αργότερα. Ο Μπάρισιτς μοίρασε στον Κεντ και ο Άγγλος εξτρέμ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει, αν και χρειάστηκε τη βοήθεια της Τύχης. Ο Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ σούταρε στο 41ο λεπτό, η μπάλα κόντραρε στον Εντουάρ και ξεγέλασε τον έτερο…ΜακΓκρέγκορ, με τον γκολ να χρεώνεται στον Γάλλο.

Αποφασισμένη να ανακαταλάβει το προβάδισμα εμφανίστηκε στο β’ μέρος η ομάδα του Τζέραρντ, καταφέρνοντας το μάλιστα στο 56′. Ο Κάτιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και γράφοντας το 2-1 διόρθωσε την «ανορθογραφία» του από το πρώτο ημίχρονο.

Ζουλιέν και Άριμπο είχαν ευκαιρίες για τις ομάδες τους, αλλά η αστοχία τους στην τελική προσπάθεια διατήρησε το 1-2. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Μορέλος για τη Ρέιντζερς με δεύτερη κίτρινη, μετά από βουτιά για να εκβιάσει παράβαση. Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμειναν δεν άλλαξε τίποτα, με τους «διαμαρτυρόμενους» να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο «Σέλτικ Παρκ» από το 2010.

Πλέον η διαφορά των δύο ομάδων στη βαθμολογία είναι μόλις στους 2 βαθμούς (με τη Σέλτικ να προηγείται), αλλά οι «γκερς» έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.