Ντόρτμουντ

Ντόρτμουντ… ανατροπή και ο Χάαλαντ την οδηγεί! (vid)

Τρομερός Χάαλαντ στο ντεμπούτο του με την Ντόρτμουντ! Χατ-τρικ για τον Νορβηγό και επική νίκη-ανατροπή με 5-3 για τους Βεστφαλούς στην έδρα της Άουγκσμουργκ!

Η Ντόρτμουντ πέτυχε μια… επική ανατροπή επικρατώντας με 5-3 της Άουγκσμουργκ εκτός έδρας, ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 3-1! Ντεμπούτο με… δύο γκολ για τον Έρλινγκ Χάαλαντ!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά. Αυτή η πίεση καρποφόρησε στο 34′ όταν και ο Νιντερλέχνερ σκόραρε για το 1-0 της Άουγκσμουργκ. Οι Βεστφαλοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν την λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν… μαγικό, καθώς είχε 7 γκολ! Και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα το γκολ κάνοντας το 2-0 με τον Ρίχτερ στο 46′. Τα δεδομένα δυσκόλεψαν αρκετά για την Ντόρτμουντ, ωστόσο στο 49΄ο Μπραντ έβαλε και πάλι την ομάδα του στο ματς, μειώνοντας σε 2-1. Στο 55′ ο Νιντερλέχνερ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-1!

Και κάπου εκεί αναλαμβάνει ο Χάαλαντ! Ο Νορβηγός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 56΄και τρία λεπτά αργότερα, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των Βεστφαλών, μειώνοντας σε 3-2! Ο Σάντσο έφερε το ματς στα ίσα στο 61′ και ο Χάαλαντ με δεύτερο προσωπικό γκολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 70′!

Στο 79΄ο Χάαλαντ ολοκλήρωσε ένα ονειρικό ντεμπούτο σημειώνοντας χατ τρικ, γράφοντας το 5-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Νορβηγός έδειξε πως μπορεί να ηγηθεί των Βεστφαλών… δείχνοντας για μια ακόμα φορά το τρομερό ταλέντο του!