Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
H αδιανότητη «ποδιά» του Μπαπέ στον αμυντικό της Λοριάν (vid)
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Μπαρτσελόνα

Ο Μέσι “έσωσε” το ντεμπούτο του Σετιέν!(vid)

Νίκη με πολύ ζόρι στην πρεμιέρα του Σετιέν, με λυτρωτή τον συνήθη ύποπτο, Λιονέλ Μέσι.

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα με την απόδοσή της, η Μπαρτσελόνα μπήκε με το δεξί στη μετά Βαλβέρδε εποχή, επικρατώντας εντός έδρας της Γρανάδα με σκορ 1-0.  Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, χέρι χέρι με τη Ρεάλ στους 43 βαθμούς. Ο Μέσι το χρυσό γκολ.

Όσοι περίμεναν ότι η Μπαρτσελόνα θα έμπαινε με ορμή λόγω της πρεμιέρας του Κίκε Σετιέν στον πάγκο της, διαψεύσθηκαν πανηγυρικά. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε αρκετά ήρεμα για τη Γρανάδα, καθώς οι μπλαουγκράνα δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους για την αντίπαλη εστία. Η απουσία του Σουάρεζ έδειξε να στοιχίζει στη Μπάρτσα, καθώς της έλειπε ο παίκτης που θα αποτελούσε μια σταθερά μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Η καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Σετιέν σημειώθηκε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Άλμπα βρήκε το Μέσι εντός περιοχής, με το σουτ του τελευταίου να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ρουί Σίλβα. Μέσι

Στην επανάληψη, η Μπάρτσα προσπάθησε περισσότερο να γίνει απειλητική, χωρίς πάντως να το καταφέρνει ιδιαίτερα. Το σουτ του Μέσι στο 47′ δεν βρήκε στόχο, ενώ και ο Γκριεζμάν νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ στο 68ο λεπτό. Ένα λεπτό νωρίτερα, η Γρανάδα έφτασε μια ανάσα από το να παγώσει το Καμπ Νου, αλλά το μακρινό συρτό σουτ του Ετέκι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στο 69′ οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, καθώς η Γρανάδα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρυσε ο Σάντσεζ για μαρκάρισμα στον Μέσι. Η λύτρωση για τη Μπάρτσα ήρθε επτά λεπτά αργότερα. Μέσι, Γκριεζμάν και Βιδάλ έκρυψαν τη μπάλα, ο Μέσι βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει με το δεξί και να γράψει το 1-0. Στα επόμενα λεπτά η Μπάρτσα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε με ασφάλεια στη 13η νίκη της στο πρωτάθλημα.