Άρσεναλ

Τρελάθηκε το… Λονδίνο με την ματσάρα! (vid)

Σπουδαίο ντέρμπι στο Λονδίνο, με τις Τσέλσι και Άρσεναλ να μένουν στο 2-2, σε ένα απολαυστικό ματς!

Τσέλσι και Άρσεναλ χάρισαν ένα… απίστευτο ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2! Με παίκτη λιγότερο από το 25′ οι «κανονιέρηδες» που έμειναν μάλιστα, δύο φορές πίσω στο σκορ και αντέδρασαν! Δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, ένα για κάθε ομάδα. Στου 40 βαθμούς η ομάδα του Λάμπαρντ, στους 30 αυτή του Αρτέτα!

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο, η Άρσεναλ ισορρόπησε γρήγορα την αναμέτρηση και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Ωστόσο, σε μια ανύποπτη φάση στο 25΄ άλλαξαν οι ισορροπίες.

Ο Μουστάφι έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Άμπραχαμ βγήκε τετ-α-τετ, πέρασε τον Λένο με τον Νταβίντ Λουίζ να τον γκρεμίζει εντός περιοχής. Ο ρέφερι της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα, βγάζοντας παράλληλα την κόκκινη στον Βραζιλιάνο στόπερ. Έτσι η ομάδα του Αρτέτα έμεινε από νωρίς με παίκτη λιγότερο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζορζίνιο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στην συνέχεια οι μπλε είχαν μερικές καλές ευκαιρίες για να σημειώσουν ένα ακόμη τέρμα, ωστόσο το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… αιφνιδιάσουν την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Στο 63′ και μετά από λάθος του Καντέ, ο Μαρτινέλι βγήκε μόνος του απέναντι στον Κέπα, πλασάροντας σωστά για το 1-1, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές, κλείνοντας την Άρσεναλ στο δικό της μισό. Ο Λένο έκανε δύο εκπληκτικές επεμβάσεις σε κεφαλιές των Μπάρκλεϊ και Άμπραχαμ.

Το πολυπόθητο γκολ για την Τσέλσι ήρθε στο 85΄με τον Αθπιλικουέτα να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, στο 87΄η Άρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Μπεγερίν, σε ένα απίθανο φινάλε στο ντέρμπι του Λονδίνου!

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Άρσεναλ να πανηγυρίζει έναν βαθμό που έτσι όπως ήρθε, την αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη.