Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Καν: «Μπράβο στην Μπάγερν και στον Τούχελ που με… τακτικάρες μας πήγε στα ημιτελικά»!
Κανσέλο: «Μετά τον αποκλεισμό από την Παρί ευχήθηκαν θάνατο στην αγέννητη κόρη μου»!
Κασεμίρο: «Όταν έφυγα από τη Ρεάλ ο Αντσελότι έκλαιγε και ο Πέρεθ δε μου μιλούσε»!
Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μπαρτσελόνα

Τραγική Μπάρτσα, ήττα με κάτω τα χέρια από τη Βαλένθια!

Η τρομερή Βαλένθια υπέταξε τη... σκιά της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν για μία ακόμη φορά σκιά του εαυτού της και έχασε δίκαια από την πολύ ανώτερη Βαλένθια. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να μπει στο ρυθμό του ματς και θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα, αν θέλει να υπερασπιστεί και φέτος τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι “νυχτερίδες” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Η Μπάρτσα, παρά την υπέρ της κατοχή δε μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ζάουμε Ντομενέκ. Παράλληλα, γλίτωσε από το εις βάρος της τέρμα σε δύο περιπτώσεις. Στο 10ο λεπτό ο Γκαγιά μπήκε στην περιοχή με τον Πικέ να τον ανατρέπει. Ο Μάξι Γκόμεζ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν από τα 11 μέτρα και το 0-0 παρέμεινε. 19 λεπτά αργότερα, ο Γερμανός τερματοφύλακας έκανε λάθος όμως είχε για σύμμαχό του το δοκάρι. Πιο συγκεκριμένα, σε σουτ του Μάξι Γκόμεζ, ο Τερ Στέγκεν έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά εκείνη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, στερώντας από τη Βαλένθια το προβάδισμα που δικαιούτο.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 47′, μετά από μια αναμπουμπούλα στην περιοχή της Μπάρτσα, ο Μάξι Γκόμεζ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ζόρντι Άλμπα και κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν φανερό όμως, ότι δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Σαν να μην έφτανε το εις βάρος της 1-0, οι “νυχτερίδες¨έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Ο Φεράν Τόρες ξεμαρκαρίστηκε από τα δεξιά και άνοιξε για τον αμαρκάριστο Μάξι Γκόμεζ. Εκείνος, με όλο το χρόνο στη διάθεσή του πλάσαρε εύστοχα τον Τερ Στέγκεν, παίρνοντας και μια άτυπη ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι. To 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και το Μεστάγια “πήρε φωτιά” για μια μεγάλη νίκη.