Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ρεάλ Μαδρίτης

Ρεάλ.. κορυφή και η Μπαρτσελόνα πλέον κυνηγάει! (vid)

Νίκη... κορυφής για την Ρεάλ, η οποία και νίκησε με 1-0 εκτός έδρα την Βαγιαδολίδ και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής,

Σπουδαίο τρίποντο για την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία και έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Βαγιαδολίδ επικρατώντας με 1-0! Σκόρερ για τους Μαδριλένους ο Νάτσο. Κορυφή για την ομάδα του Ζιντάν που πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στο +3 από την Μπαρτσελόνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ρεάλ Μαδρίτης να μπαίνει δυναμικά ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 13′ ο Κασεμίρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο μετά από χρήση του VAR o ρέφερι ακύρωσε το γκολ.

Από εκείνη την φάση και έπειτα, φάνηκε πως οι ποδοσφαιριστές του Ζιντάν επηρεάστηκαν. Είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν υπήρξε κάποιος για να την βάλει σωστά στην αντίπαλη περιοχή, με την Βαγιαδολίδ να αμύνεται υποδειγματικά. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες…

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακριβώς την ίδια μορφή με αυτή του πρώτου. Η ομάδα του Ζιντάν είχε την κατοχή και ήταν ολοφάνερο πως μόνο η Ρεάλ έψαχνε το γκολ. Ωστόσο, οι ιδέες μεσοεπιθετικά ήταν ελάχιστες.

Ενδεικτικό το γεγονός πως η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Μαδριλένους στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 67′ με την κεφαλιά του Μπενζεμά. Στο 78΄όμως η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ με σκόρερ τον Νάτσο!

Ο άσος των μερένχες εκμεταλλεύτηκε την σέντρα το Κρόος και με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0! Η Βαγιαδολίδ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν είχε ούτε την ποιότητα, αλλά ούτε και το χρόνο για να τα καταφέρει.

Έτσι η Ρεάλ έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό», που την εδραιώνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!