Μάντσεστερ Σίτι

“Τεσσάρα” και πρόκριση η Σίτι!(vid)

Η Σίτι δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει με 4-0 την Φούλαμ και να προκριθεί στα προημιτελικά του FA Cup.

Η Μάντσεστερ Σίτι χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, κέρδισε εύκολα την Φούλαμ με 4-0 και πέρασε στην επόμενη φάση του FA Cup. Είναι δεδομένο ότι η ομάδα του Πεπ, ελλείψει πιθανοτήτων να κατακτήσει το πρωτάθλημα, θα κυνηγήσει όλους τους άλλους στόχους. Όπως και έκανε! Ο Καταλανός τεχνικός παρέταξε (σχεδόν) βασική εντεκάδα και εκείνη του χάρισε μια εύκολη πρόκριση. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ο φορμαρισμένος Γκάμπριελ Ζεσούς αλλά και ο Μπερνάρντο Σίλβα που σημείωσε πού ωραίο γκολ.

Η Σίτι έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκιουντογάν. Στο 13′ ο Μαχρέζ λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, για να έρθει τελικά αυτό στο 19′. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν την μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα και αυτή έφτασε στον Μπερνάρντο Σίλβα. Εκείνος αν και αρχικά έδειξε να μπερδεύεται, τελικά έκανε μερικές σβούρες και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του αντίπαλου τέρματος. Στο 24′ ο Φόντεν είχε την δικιά του ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, χωρίς όμως τελικά να τα καταφέρει. Σίτι

Στην επανάληψη το μοτίβο του αγώνα ήταν ίδιο. Η Σίτι ήταν ανώτερη και συνέχιζε να πιέζει. Στο 60′ ο Στέρλινγκ έχασε τρομερή ευκαιρία για το 3-0. Οι παίκτες του Πεπ όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Ζεσούς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 72′ και 3 λεπτά αργότερα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 4-0 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της ομάδας του.