Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Τότεναμ

Με πάθος και παίκτη παραπάνω πήρε το ντέρμπι η Τότεναμ!(vid)

Η Τότεναμ το ήθελε πολύ και μετά την κόκκινη του Ζιτσένκο κατάφερε να πάρει το ντέρμπι.

Ματς με πολλή ένταση και τρομερό πάθος ανάμεσα στην Τότεναμ και την Μάντσεστερ Σίτι. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελαν πάρα πολύ το ματς και κατάφεραν να το κερδίσουν μία αγωνιστικά καλύτερη  Σίτι. Ακόμα και η διαφορά των αντιδράσεων των δύο πάγκων, απεικόνιζε πλήρως την μεγάλη ανάγκη που είχαν στην Τότεναμ για μια τέτοια νίκη. Η κόκκινη του Ζιτσένκο άλλαξε όλο το ματς και έκρινε εν πολλοίς την αναμέτρηση. Ο νεοαποκτηθείς Μπέργκβαϊν έδωσε το σύνθημα της νίκης, με τον Σόν να ολοκληρώνει τον θρίαμβο. Σημαντική η συμβολή και του Ούγκο Λιορίς που απέκρουσε το πέναλτι του Γκιουντογάν στο 0-0.

Όπως είπαμε στο παιχνίδι κυριάρχησε το πάθος. Έτσι, η πρώτη φάση του παιχνιδιού είχε να κάνει με μαρκάρισμα. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ πήγε πολύ άσχημα πάνω στον Ντέλε Άλι και τον χτύπησε στον αστράγαλο. Η Τότεναμ ζήτησε απευθείας κόκκινη για το μαρκάρισμα του Άγγλου, διαιτητής και VAR όμως περιορίστηκαν στην κίτρινη κάρτα. Στο 28′ είχαμε την πρώτη πολύ μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι. Ο Κουν Αγκουέρο βγήκε φάτσα με τον Λιορίς. Ο Αργεντινός πλάσαρε αλλά το πόδι του τερματοφύλακα τον γηπεδούχων και το δοκάρι, κράτησαν το 0-0 στο παιχνίδι. Δέκα λεπτά αργότερα οι “πολίτες” κέρδισαν πέναλτι. Ο Γκιουντογάν ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γάλλος είπε και πάλι “όχι”. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος. Στις καθυστερήσεις ο Αγκουέρο βρέθηκε σε καλή θέση, το τελείωμά του όμως δεν ήταν ανάλογο. Τότεναμ

Στην επανάληψη, η Σίτι μπήκε και πάλι δυνατά. Στο 49΄ ο Γκιουντογάν είχε και πάλι χρυσή ευκαιρία να σκοράρει, το σουτ που επιχείρησε όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 60′ έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Ζιτσένκο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και όλα ανατράπηκαν. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, η Τότεναμ έκανε το 1-0 με τον Μπέργκβαϊν. Ο πρωτάρης σκόραρε και κυριολεκτικά πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του. Στο 70′ ο Σον με άψογο τελείωμα νίκησε εκ νέου τον Έντερσον και “κλείδωσε” το ματς.