Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ο Ποτσετίνο έβγαλε στην σέντρα τους… ηγέτες – «Σοβαρά, μόνο εγώ φταίω;»
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Γερμανία

Ντέρμπι για την Ντόρτμουντ, όχι για τον Βόλαντ

Σε ένα παιχνίδι - ορισμός του ντέρμπι, Λεβερκούζαν και Ντόρτμουντ έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μας μαγέψουν και στο τέλος το κατάφεραν με τους γηπεδούχους νικητές (4-3).

Ντέρμπι όπως ακριβώς θέλουμε να το βλέπουμε ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Μπορούσια Ντόρτμουντ και της Μπάγερν Λεβερκούζεν. Από τη μία οι Βεστφαλοί στη 3η θέση κυνηγώντας ακόμα και το πρωτάθλημα. Από την άλλη οι «ασπιρίνες» που θέλουν να μπουν «σφήνα» στην 3άδα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά. Με γκολ από πολύ νωρίς, με ωραίο ποδόσφαιρο και πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Πρώτη στον «χορό» των τερμάτων μπήκε η Λεβερκούζεν. Με τον Κέβιν Βόλαντ να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ στην αντεπίθεση κάνοντας το 1-0. Ντέρμπι

Οι φιλοξενούμενοι όμως πίεσαν και αφού έχασαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Χάαλαντ κατάφεραν να πετύχουν την ισοφάριση. Ήταν ο Χούμελς που από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-1.

Το σκορ βέβαια δεν έμεινε εκεί. Η Ντόρτμουντ έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Εμρέ Τσαν που σίγουρα θα είναι και το γκολ της αγωνιστικής.

Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πάλι την ισοφάριση. Ο Φόλαντ και πάλι δεν είε πει την τελευταία του λέξη. Την είπε στο 42ο λεπτό για το 2-2.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από εκεί που είχαν τελειώσει. Γρήγορο ποδόσφαιρο, όμορφες φάσεις και φυσικά γκολ. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν πρώτοι γκολ με τον Σάντσες αλλά με τη βοήθεια του VAR ακυρώθηκε. Το 2-2 παρέμεινε αλλά όχι για πολύ μιας και ο Γκερέιρο έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τη Ντόρτμουντ.

Ο αγώνας όμως προφανώς δεν είχε τελειώσει. Η Λεβερκούζεν περνάει αλλαγή τον Μπέιλι τον άνθρωπο που θα αλλάξει όλο το παιχνίδι. Αρχικά ο ίδιος με ατομική του ενέργεια έκανε το 3-3.

Σαν να μην έφτανε αυτό μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην αμέσως επόμενη φάση να πετύχουν και τέταρτο γκολ αυτή τη φορά όμως με τον Μπέντερ. Το 4-3 σήμανε και το τέλος του πιο συναρπαστικού φέτος παιχνιδιού στην Μπουντεσλίγκα.