Ντόρτμουντ

Εξαιρετική Ντόρτμουντ…. κέρασε “τεσσάρα” την Άιντραχτ! (vid)

«Πάρτι» της Ντόρτμουντ κόντρα στην Άιντραχτ Φρακφούρτης, με τους Βεστφαλούς να επικρατούν με 4-0!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ διέλυσε με 4-0 την Άιντραχτ Φρακφούρτης εντός έδρας, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στην φετινή σεζόν. Πλησίασαν την πρωτοπόρο Μπάγερν οι Βεστφαλοί που βρίσκονται πλέον στο -1 από την κορυφή, στους 28 παρέμεινε η ομάδα της Φρανκφούρτης…

Οι Βεστφαλοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξαν ποιος θα είναι το… αφεντικό. Οι γηπεδούχοι αφού πρώτα σπατάλησαν 2-3 καλές ευκαιρίες, βρήκαν το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 33΄ ο Πίστσεκ  με ωραίο σουτ βρήκε δίχτυα για το 1-0 της Ντόρτμουντ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία…

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Σάντσο να κάνει ότι θέλει την άμυνα της Άιντραχτ στο 50΄. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55′ ο Χακίμι βρήκε τον Χάαλαντ εντός περιοχής με τον Νορβηγό να σκοράρει για το 3-0! Όγδοο γκολ για τον νεαρό άσο στο πρωτάθλημα!

Η συνέχεια ήταν… διαδικαστική καθώς η Ντόρτμουν είχε κλειδώσει το τρίποντο. Στο 74΄ο Γκερέρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου.

Το 4-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους Βεστφαλούς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη!