Ατλέτικο Μαδρίτης

Ντέρμπι… χορταστικό, αλλά χωρίς νικητή! (vid)

Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης μας χάρισαν ένα εντυπωσιακό ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2!

Σε ένα… χορταστικό ματς, Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης έμειναν στο 2-2 στο «Μεστάγια». Καμία από τις δύο ομάδες δεν ικανοποιήθηκε από το αποτέλεσμα. Στους 40 βαθμούς η ομάδα του Σιμεόνε, στους 38 οι «νυχτερίδες». Ευκαιρία για την Χετάφε να… ξεφύγει!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε… λίγο απρόσμενα! Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και το ματς είχε ένα τρελό ρυθμό. Έτσι αργά ή γρήγορα το γκολ θα ερχόταν. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 15΄με τον Γιορέντε να γίνει αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, γράφοντας από κοντά το 1-0!

Στην συνέχεια η Βαλένθια ανέβασε στροφές και πίεσε για να βρει την ισοφάριση πριν την λήξη του ημιχρόνου και τα κατάφερε. Στο 40΄ ο Γκόμεζ έδωσε πάσα… πάρε βάλε στον Γκάμπριελ ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά για το 1-1 στο 40′!

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε για πολύ για τους γηπεδούχους! Συγκεκριμένα, τρία λεπτά αφότου δέχθηκε την ισοφάριση, η Ατλέτικο πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Τόμας στο 43΄! Έτσι η ομάδα του Σιμεόνε πήγε με το υπέρ της 2-1 στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν σχετικά γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κοντογκμπιά με δυνατό σουτ στο 59΄ έφερε το ματς στα ίσα γράφοντας το 2-2. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Στο 81′ ο Μοράτα σπατάλησε την τελευταία καλή ευκαιρία των ροχιμπλάνκος στην αναμέτρηση. Οι νυχτερίδες πάλεψαν για την ολική ανατροπή, ωστόσο το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος..