Τσέλσι

«Διάβολοι», αλλά αυτό το «διπλό» τους στέλνει στον… παράδεισο! (vid)

Σπουδαίο νίκη για την Γιουνάιτεντ στο Λονδίνο κόντρα στην Τσέλσι (2-0), τρίποντο που βάζει την ομάδα του Σόλσκιερ μέσα στην "μάχη" για μια είσοδο στην τετράδα!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Τσέλσι, επικρατώντας με 2-0! Δύο γκολ με κεφαλιές για την ομάδα του Σόλσκιερ, προσπάθησαν….αλλά δεν μπορούσαν οι Λονδρέζοι. Στους 38 βαθμούς ανέβηκαν οι «κόκκινοι διάβολοι», στους 41 έμεινε η ομάδα του Λάμπαρντ. Πλέον η ομάδα του Σόλσκιερ κοιτάζει με.. αισιοδοξία την τετράδα!

Η Τσέλσι ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση! Ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά είχε χάσει 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, ο Λάμπαρντ αναγκάστηκε να βγάλει τον Καντέ από το ματς, καθώς ο Γάλλος τραυματίστηκε. Έτσι τα πλάνα των Λονδρέζων, άλλαξαν γρήγορα…

Στο 26′ ο Μπατσουαγί σπατάλησε μια τρομερή ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ, από ευνοϊκή θέση! Στο 37′ η Μάντσεστερ σημείωσε την πρώτη την καλή ευκαιρία με τον Μαρσιάλ. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0, ο Αντονί Μαρσιάλ είχε διαφορετική άποψη!

Συγκεκριμένα, ο Γάλλος άσος εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Γουάν-Μπισάκα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 1-0 στο 45′!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης! Στο 56′ ο Ζουμά βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο ρέφερι είδε επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 66′ η Μάντσεστερ κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μαγκουάιρ! Έτσι το 2-0 της έδινε ένα τεράστιο πλεονέκτημα για την νίκη. Στο 77΄η Τσέλσι σημείωσε ένα γκολ το οποίο όμως και ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR ως οφ-σάιντ!

Το σκορ έμεινε στο 2-0 μέχρι το τέλος με την Μάντσεστερ να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο…