«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Μπαρτσελόνα

Πάρτι ο Μέσι, περίπατος για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Έιμπαρ (vid)

Ο Μέσι επέστρεψε στα γκολ με καρέ τερμάτων κι η Μπαρτσελόνα νίκησε με 5-0 την Έιμπαρ ανεβαίνοντας στην κορυφή της La Liga έστω και προσωρινά. Ο Αρτούρ το άλλο γκολ των Καταλανών.

Μια εβδομάδα πριν το clasico στο «Μπερναμπέου», το μόνο που δεν ήθελε η Μπαρτσελόνα ήταν μια γκέλα κόντρα στην Έιμπαρ. Και χάρη στον Μέσι πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα στο «Καμπ Νου» επικρατώντας με 5-0 της αντιπάλου της για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Αργεντινός βρέθηκε σε «τρελά» κέφια πετυχαίνοντας χατ-τρικ από το ημίχρονο και τέσσερα τεμάχια συνολικά, επέστρεψε στα γκολ μετά από τέσσερα ματς κι έστειλε τους «μπλαουγκράνα» στην κορυφή της βαθμολογίας, με παιχνίδι παραπάνω από την Ρεάλ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μάλιστα στο 4′ σκόραραν με το γκολ να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ και κάπου εκεί άρχισε να ξυπνάει η Μπάρτσα. Ή μάλλον ο Μέσι. Με εκπληκτική ατομική προσπάθεια και όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0 στο 14′ βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά μετά από 398 λεπτά στην La Liga.

Ακολούθησαν άλλα δύο γκολ, στο 37΄ και πάλι με πλασέ ενώ τρία λεπτά μετά έκανε από κοντά και το 3-0 φτάνοντας στο χατ-τρικ. Το παιχνίδι σε εκείνο το σημείο είχε ουσιαστικά τελειώσει με την Μπάρτσα να αρχίζει να σκέφτεται την πολύ δύσκολη εβδομάδα που έρχεται με Νάπολι (25/2) και Ρεάλ (1/3).

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε παρ’ ότι στο ξεκίνημα μπήκε πιο δυνατά η Μπαρτσελόνα κι έχασε ευκαιρία με τον Ράκιτιτς στο 51′. Ακολούθησαν δύο πολλές καλές στιγμές για την Έιμπαρ με τον Ντε Μπλάσις ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν και το ντεμπούτο του Μπρέιθγουέιτ στο 72′.

Στα τελευταία λεπτά του ματς όμως η Μπάρτσα ανέβασε στροφές και πέτυχε ακόμη δύο γκολ. Αρχικά με τον Μέσι να σκοράρει και να κάνει καρέ με νέα προσωπική γκολάρα στο 88′ κι ένα λεπτό μετά με τον Αρτούρ να πετυχαίνει το κερασάκι από προσπάθεια του Μπρέιθγουειτ για το τελικό 5-0.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ (68’ Ουμτιτί), Λενγκλέ, Φίρπο, Μπούσκετς (59’ Ντε Γιονγκ), Ράκιτιτς, Βιδάλ, Αρτούρ, Μέσι, Γκριεζμάν (72’ Μπρεϊθγουέιτ).

Έιμπαρ: Ντμίτροβιτς, Τεχέρο, Μπούρχος, Αρμπίγια, Χοσέ Άνχελ, Ορεγιάνα, Εσπόστιτο (83’ Κριστόφορο), Ντιόπ, Εσκαλάντε, Ινούι (66’ Κίκε Γκονζάλες), Ενρίχ (66’ Ντε Μπλάσις)