Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ολυμπιακός

Θρυλική πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ για τον Ολυμπιακό (vid)

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με την νίκη με 1-2 στην παράταση κόντρα στην Άρσεναλ.

Η Άρσεναλ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό για το δεύτερο ματς της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Κανονιέρηδες είχαν το προβάδισμα από το προηγούμενο ματς στο Καραισκάκης που είχαν επικρατήσει με το γκολ του Λακαζέτ (0-1). Ο Πεπέ απείλησε τόσο στο 12′ όσο και στο 22′ αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες με την μεγαλύτερη για τον Ολυμπιακό να είναι στο 36′ με τον Καμαρά. Παράλληλα πολλές φορές απείλησε και ο Ελ Αραμπί ενώ το γκολ του Λακαζέτ στο 39′ ακυρώθηκε λόγω offside.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες από την Άρσεναλ (4 έναντι 3) και έδειξε ότι είναι ανταγωνιστικό στην έδρα των Κανονιέρηδων.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Τελικά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά ο Σισέ με κεφαλιά έκανε το 0-1 στο 53′. Ο Ολυμπιακός πήρε το momentum του αγώνα και ανάγκασε τον Λένο σε εντυπωσιακή επέμβαση στο 57′.

Η Άρσεναλ ανέβηκε λίγα λεπτά μετά το γκολ και έκανε ευκαιρίες στο 59′ με τον Τσάκα αλλά και στο 76′ λεπτό με τον Λακαζέτ. Ο Ολυμπιακός όμως ισοστάθμισε το παιχνίδι και σε κάποιες στιγμές έκλεινε την Άρσεναλ στην περιοχή. Το δεύτερο ημίχρονο έληξε σε 0-1 και οι ομάδες πήγαν σε παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους.

Στη πρώτη περίοδο της παράτασης οι δύο ομάδες αναδιοργανώνονταν και δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 103′ ο Μουστάφι τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου της παράτασης ο Μασούρας με μια εξαιρετική ενέργεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Λένο και απείλησε τους Λονδρέζους. Στο 113′ ο Ομπαμεγιάνγκ με ένα ανάποδο ψαλιδάκι μέσα στην μικρή περιοχή του Ολυμπιακού έκανε το 1-1. Το ευρωπαϊκό παραμύθι του Ολυμπιακού δεν έμελλε να τελειώσει. Με ασίστ του Μασούρα ο Ελ Αραμπί με προβολή μέσα στην μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός έγραψα ακόμη μια χρυσή σελίδα στην ευρωπαική του ιστορία.