Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ρεάλ Μαδρίτης

Κλάτενμπεργκ “Ήταν οφσάιντ το γκολ της Ρεάλ στον τελικό του 2016”

Τα λάθη του παραδέχθηκε ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε την συμπολίτισσα Ατλέτικο.

Δηλώσεις έκανε ο Κλάτενμπεργκ, οι οποίες δεν θα ηχήοσυν καλά στα αυτιά των οπαδών της Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Άγγλος διαιτητής ήταν ο άρχοντας του τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στις δύο ομάδες της ισπανικής πρωτεύουσας.

Κι όπως παραδέχθηκε ο ίδιος, αυτός και οι βοηθοί του δεν τα πήγαν και πολύ καλά. Κλάτενμπεργκ

Η επίμαχη φάση του αγώνα

Αρκετά παράπονα έχουν οι οπαδοί των “ροχιμπλάνκος” από εκείνο τον τελικό. Όπως φαίνεται από τις δηλώσεις του Κλάτενμπεργκ δεν είχαν και πολύ άδικο. Χωρίς να υπάρχει το VAR το 2016, ο συνεργάτης του αντιλήφθηκε το λάθος του κάπως αργά. Όταν το σκορ ήταν ήδη 1-0 υπέρ των “μερένχες”.

Πιο συγκεκριμένα, ο 46χρονος δήλωσε για τον συγκεκριμένο αγώνα τα ακόλουθα:

“Σε εκείνο το ματς η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, το γκολ ήταν ελαφρώς οφσάιντ και το καταλάβαμε στο ημίχρονο. Ήταν μία δύσκολη φάση και ο βοηθός μου την έχασε. Έδωσα στην Ατλέτικο ένα πέναλτι νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Πέπε έκανε φάουλ στον Φερνάντο Τόρες. Ο Πέπε ήταν νευριασμένος και μου είπε σε τέλεια αγγλικά ‘Δεν ήταν ποτέ πέναλτι, Μαρκ’. Τότε του απάντησα: ‘Το πρώτο γκολ σας δεν έπρεπε να μετρήσει’. Αυτό του έκλεισε το στόμα.

Σε πολλούς μπορεί να ακούγεται περίεργο γιατί δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό. Οι διαιτητές δεν σκέφτονται έτσι, αλλά οι παίκτες το κάνουν. Ήξερα ότι λέγοντας αυτό το πράγμα θα τον έκανε να δεχθεί πιο εύκολα την κατάσταση. Ήταν μία πηγή ανακατοσούρας και καθόλου ωραίο να είσαι διαιτητής στους αγώνες του. Έπρεπε να φυλάγεσαι συνεχώς”. Κλάτενμπεργκ