Μπαρτσελόνα: Σοβαρά υποψήφιος εκ των έσω για αντι-Τσάβι!
Μπάγερν VS Άρσεναλ, Σίτι VS Ρεάλ: Οι ενδεκάδες των τιτανομαχιών! (vid)
Μπαρτσελόνα: Στα… τάρταρα τα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό από την Παρί!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Θέλει τον παίκτη που… την κάνει από τη Γιουβέντους!
Τσέλσι: Ο λόγος που ο Τζάκσον πήγε να «κλέψει» το πέναλτι από τον Πάλμερ!
Μπάγερν: Το σχόλιο του Κέιν για τον Νάγκελσμαν!
Η Ρεάλ βρήκε τον αμυντικό που έψαχνε στην Άρσεναλ!
«Ντόπαρε» τους παίκτες της Άρσεναλ ο Αρτέτα με τις δηλώσεις του!
Ντόρτμουντ

“Κατάπιε” την Σάλκε και κοιτάζει κορυφή η Ντόρτμουντ

Παράσταση για έναν το ντέρμπι της κοιλάδας του ρουρ, με τη Ντόρτμουντ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Σάλκε μένοντας σε απόσταση αναπνοής από τους Βαυαρούς.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν η σημερινή αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με την Σάλκε. Οι Βεστφαλοί επιβλήθηκαν με 4-0 επί των “Βασιλικών Μπλε” και συνεχίζουν να βρίσκονται στο κατόπι της πρωτοπόρου Μπάγερν.

Οι Βεστφαλοί παρατάχθηκαν χωρίς το μεγάλο τους αστέρι Τζέιντον Σάντσο. Ο Άγγλος αγωνίστηκε 10 λεπτά στο τέλος λόγω ενός μικρού προβλήματος τραυματισμού, με τους συμπαίκτες τους πάντως να τα πηγαίνουν περίφημα. Ντόρτμουντ

Αναμενόμενα μουδιασμένο ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, κάτι πολύ λογικό μετά από δύο μήνες απουσίας. Μόλις στο 15′ είχαμε την πρώτη υποψία φάσης όταν ο Χακίμι έκανε επικίνδυνο γύρισμα αλλά η άμυνα της Σάλκε είχε απάντηση. Στο 23ο λεπτό, ο Χάαλαντ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών και δύο λεπτά αργότερα ο Καλιτζούρι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπούρκι από ευνοϊκή για να ανοίξει το σκορ.

Το ματς έμοιαζε ισορροπημένο. Στο 29ο λεπτό όμως, ο Χάαλαντ έκανε το 1-0. Ύστερα από ασίστ του Αζάρ, ο νεαρός αστέρας έκανε την προβολή και έφθασε τα 13 γκολ σε δώδεκα ματς. Από τότε, το γήπεδο… έγειρε. Πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι Βεστφαλοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από πάσα του Μπραντ ο Γκερέιρο έκανε το διαγώνιο σουτ και έγραψε το 2-0.

Η Ντόρτμουντ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε

Όποια πλάνα είχαν οι παίκτες της Σάλκε για ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ανατράπηκαν σύντομα στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, μόλις στο 48′ ο Μπραντ έβγαλε φάτσα με τον τέρμα και τον Αζάρ. Ο Βέλγος δεν αστόχησε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 63′, ο Γκερέιρο πέτυχε ένα ακόμη γκολ για να κάνει το 4-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος δεν είχαν κάποια σπουδαία φάση κι έτσι η Ντόρτμουντ πήρε μία άνετη νίκη απέναντι στην μισητή Σάλκε. Ένα αποτέλεσμα που την φέρνει στους 54 βαθμούς και στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη η Σάλκε έμεινε στους 37 βαθμούς, 2 πίσω από την 6η Βόλφσμπουργκ.