Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Retro Stories

Όταν η Ρεάλ Μαδρίτης κάθισε για 10η φορά στο θρόνο της

24 Μαΐου του 2014, η μέρα που η Ρεάλ Μαδρίτης γινόταν η Βασίλισσα της Ευρώπης και πάλι έπειτα από δώδεκα χρόνια αναμονής.

92:47′. Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται μπροστά στο σκορ με γκολ του Ντιέγκο Γκοντίν. Η Ρεάλ Μαδρίτης ψάχνει ένα θαύμα.

92:48′. Ο Σέρχιο Ράμος πηδάει πιο ψηλά απ’ όλους και παίρνει την κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Μόντριτς. Η μπάλα στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κουρτουά και οι “μερένχες” ισοφαρίζουν το σκορ στα τελευταία δραματικά λεπτά του αγώνα. Ρεάλ Μαδρίτης

Η στιγμή που έκρινε τη σύγχρονη ιστορία των δύο ομάδων

Το γκολ αυτό έδωσε στους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι την ώθηση που χρειαζόντουσαν. Οδήγησε το ματς στην παράταση εκεί που κυριάρχησαν. Οι “ροχιμπλάνκος” δεν είχαν άλλες ανάσες και παραδόθηκαν στις ορέξεις των αντιπάλων τους. Στο έξτρα 30λεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε τρία ακόμη γκολ με τους Μπέιλ, Μαρσέλο και Κριστιάνο Ρονάλντο.

Δώδεκα χρόνια χωρίς ευρωπαϊκή διάκριση δεν είναι πολλά για μία ομάδα. Πολλοί κορυφαίοι σύλλογοι έχουν πολλά χρόνια ή δεν έχουν καταφέρει ποτέ να διακριθούν στην Ευρώπη. Αυτό δεν ισχύει όμως και για την Βασίλισσα. Η Ρεάλ ζει και αναπνέει για να διακρίνεται ανάμεσα στους κορυφαίους.

Δώδεκα χρόνια μακριά από την κούπα με τα μεγάλα αυτιά ήταν σίγουρα πολλά γι’ αυτή. Έξι χρόνια πριν κατάφερε να επιστρέψει στο θρόνο της και το έκανε με δραματικό τρόπο. Δέχθηκε το πρώτο χτύπημα, ζαλίστηκε, αλλά δεν βγήκε νοκ άουτ. Πάλεψε για να σηκωθεί και να ανταποδώσει. Όσο η ισοφάριση δεν ερχόταν, δεν έχασε ποτέ τη πίστη της. Το να παραιτηθεί άλλωστε δεν είναι στο DNA της.

Στις καθυστερήσεις του τελικού, ο άνθρωπος των μεγάλων αγώνων χτύπησε για μία ακόμη φορά. Λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος των καθυστερήσεων ο Σέρχιο Ράμος κατάφερε να επαναφέρει την ομάδα του στη ζωή. Με ένα χτύπημα που αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του ματς.

Πριν έξι χρόνια λοιπόν η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το δέκατο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της. Ένα τρόπαιο που έμεινε γνωστό ως “La Decima”. Καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Βασίλισσας. Το οποίο ασφαλώς και πλέον ανέρχεται στις 13 κατακτήσεις. Όμως, το πλέον καθοριστικό της σύγχρονης ιστορίας της να ήταν αυτό που σήκωνε στον ουρανό του Ντα Λουζ ο Κασίγιας, μία μέρα σαν σήμερα το 2014.