Μπάγερ Λεβερκούζεν

Μπάγερν: Δεν κατεβαίνει κάτω από την τέταρτη ταχύτητα

Η Μπάγερν Μονάχου πραγματοποίησε μία ακόμη θεαματική εμφάνιση κερδίζοντας αυτή τη φορά εκτός έδρας τη Μπάγερ Λεβερκούζεν μ 4-2.

Στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής η Μπάγερν Μονάχουν φιλοξενήθηκε από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στη “Μπάι Αρίνα”. Οι “βαυαροί” συνέχισαν τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και συνδύασαν ουσία με θέαμα. Το τελικό 4-2 μάλλον τους αδικεί. Η Μπάγερν αύξησε τη διαφορά από δεύτερη Λειψία στους 9 βαθμούς. Όσον αφορά τη Μπάγερ Λεβερκούζεν παραμένει στην πέμπτη θέση αλλά ισοβαθμεί με τη Γκλάντμπαχ, με την οποία μάχεται για την έξοδο στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ από νωρίς. Ειδικότερα, μόλις στο 11΄ο Αλάριο με πλασέ έκανε το 1-0 υπέρ της Λεβερκούζεν.

Ωστόσο αυτή η πίεση ψηλά των “ασπιρίνων” ανάγκαζε την αμυντική της γραμμή να βρίσκεται στη σέντρα. Έτσι, η ζημιά δεν άργησε να γίνει. Στο 27ο λεπτό ο Γκορέτσκα έκλεψε τη μπάλα από τον Ντιαμπί και με μία κάθετη πάσα έβγαλε τον Κομάν απέναντι από τον γκολκίπερ. Ο Γάλλος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μπάγερν άρχισε να απειλεί με ψηλές μπαλιές από τα στόπερ της στην αντίπαλη πλάτη της άμυνας. Ωστόσο, ο Λέβα δε μπόρεσε μετά από μία τέτοια μπαλιά του Αλάμπα να κάνει το 2-1 στο 39.

Ο Γκορέτσκα ήταν ο καλύτερος των φιλοξενούμενων και αυτός που τελικά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 41΄και με οργανωμένη την αντίπαλη άμυνα παρέλαβε την  ασίστ του Μίλερ στο πρωτάθλημα και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1.

3 λεπτά αργότερα, ο Μπόατενγκ έβγαλε τον Γκνάμπρι απέναντι από τον Χαντέρτσκι. Ωστόσο, το πλασέ του Γερμανού απέκρουσε ο κίπερ της Μπάγερ. Ο Γκνάμπρι πήρε την εκδίκηση του ένα λεπτό αργότερα. Ο Κίμιχ αυτή τη φορά τροφοδότησε τον Γκνάμπρι στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος με λόμπα έγραψε το 3-1.

2ο ημίχρονο με ρεκόρ

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Μπάγερν να συνεχίζει να προσπαθεί να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Στο 63ο λεπτό, ο Κομάν ζάλισε τον Ντραγκοβιτς αλλά ο Γκνάμπρι δε μπόρεσε να στείλει στα δίχτυα τη σέντρα του.

Αυτό που δεν έκανε ο Γκνάμπρι, πέτυχε ο Λεβαντόφσκι στο 66ο λεπτό. Ο Πολωνός φορ πέτυχε το 4-1 μετά από σέντρα του Μίλερ. Ο πρώτος έφτασε τα 30 γκολ στη Μπυντεσλίγκα και ο δεύτερο τις 20 ασίστ.

Από εκεί και έπειτα, οι “βαυαροί” άφησαν το πόδι από το γκάζι. Πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές και η Λεβερκούζεν επιχειρούσε να απειλήσει κυρίως από την αριστερή πτέρυγα με τον Ντιαμπί. Ο άσος της Μπάγερ ταλαιπωρούσε τον Παβάρ αλλά στο 77΄ο Νόιερ του αρνήθηκε το γκολ.

Τελικά οι “ασπιρίνες” πέτυχαν δεύτερο γκολ. Στο 89ο λεπτό ο Βιτζ μετά από ομαδική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 4-2.