Μπάγερν Μονάχου

Το γύρισε τούμπα η Μπάγερν Μονάχου πριν το ημίχρονο (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ προηγείται της Μπάγερ Λεβερκούζεν εκτός έδρας με 3-1 μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής η Μπάγερν Μονάχουν φιλοξενήθηκε από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στη “Μπάι Αρίνα”.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ από νωρίς. Ειδικότερα, μόλις στο 11΄ο Αλάριο με πλασέ έκανε το 1-0 υπέρ της Λεβερκούζεν.

Ωστόσο αυτή η πίεση ψηλά των “ασπιρίνων” ανάγκαζε την αμυντική της γραμμή να βρίσκεται στη σέντρα. Έτσι, η ζημιά δεν άργησε να γίνει. Στο 27ο λεπτό ο Γκορέτσκα έκλεψε τη μπάλα από τον Ντιαμπί και με μία κάθετη πάσα έβγαλε τον Κομάν απέναντι από τον γκολκίπερ. Ο Γάλλος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μπάγερν άρχισε να απειλεί με ψηλές μπαλιές από τα στόπερ της στην αντίπαλη πλάτη της άμυνας. Ωστόσο, ο Λέβα δε μπόρεσε μετά από μία τέτοια μπαλιά του Αλάμπα να κάνει το 2-1 στο 39.

Ο Γκορέτσκα ήταν ο καλύτερος των φιλοξενούμενων και αυτός που τελικά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 41΄και με οργανωμένη την αντίπαλη άμυνα παρέλαβε την 23η ασίστ του Μίλερ στο πρωτάθλημα και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1.

3 λεπτά αργότερα, ο Μπόατενγκ έβγαλε τον Γκνάμπρι απέναντι από τον Χαντέρτσκι. Ωστόσο, το πλασέ του Γερμανού απέκρουσε ο κίπερ της Μπάγερ. Ο Γκνάμπρι πήρε την εκδίκηση του ένα λεπτό αργότερα. Ο Κίμιχ αυτή τη φορά τροφοδότησε τον Γκνάμπρι στην πλάτη της άμυνας και ο τελευταίος με λόμπα έγραψε το 3-1.