Άρσεναλ

Η άμυνα της Άρσεναλ δεν κράτησε ούτε κόντρα στην Μπρέντφορντ!

Παράπονα έχει για μία ακόμη φορά από την άμυνα του ο Μίκελ Αρτέτα, με την Άρσεναλ να χάνει από ομάδα της Τσάμπιονσιπ σε φιλικό αγώνα.

Δείγμα άκρως ανησυχητικό για την Άρσεναλ ενόψει Μάντσεστερ Σίτι. Οι “κανονιέρηδες” έχασαν σε φιλικό αγώνα από την Μπρέντφορντ με 3-2, με την άμυνα τους να απογοητεύει ακόμα μία φορά. Άρσεναλ

Καλό το ξεσκαρτάρισμα αλλά κόντρα στη Σίτι ποιος θα παίξει;

Οι παίκτες του Αρτέτα άνοιξαν το σκορ με το νεαρό Γουίλοκ, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η ανάπαυλα όμως έδειξε να είναι η… αρχή του κακού. Αρχικά έγινε αλλαγή ο Πάμπλο Μαρί, ο οποίος στα πρώτα του παιχνίδια έχει δείξει πως είναι ένας αξιόπιστος στόπερ. Και ίσως να είναι και ο μόνος στο ρόστερ.

Στη συνέχεια όμως ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε και την υπόλοιπη άμυνά του. Οι παίκτες πάντως που μπήκαν δεν είναι και παγκίτες. Αντιθέτως έχουν παίξει αρκετά ματς. Δηλαδή, στο πλευρό του Νταβίντ Λουίζ που μπήκε στο ημίχρονο στάθηκαν οι Παπασταθόπουλος, Χόλντινγκ και Κολάσινατς. Δέκα λεπτά αργότερα, τα αποτελέσματα άρχισαν να φαίνονται.

Η Άρσεναλ δέχθηκε την ισοφάριση, με τον Λακαζέτ πάντως να της δίνει εκ νέου προβάδισμα. Όμως, η Μπρέντφορντ εξέθεσε τελείως την αμυντική γραμμή του Αρτέτα. Στα λεπτά που απέμειναν σκόραρε δις, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-2.

Με το παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι να πλησιάζει (οι δύο ομάδες συγκρούονται την ερχόμενη Τετάρτη), τα όσα είδε ο προπονητής των Λονδρέζων είναι τουλάχιστον ανησυχητικά. Λογικό είναι λοιπόν που θέλει να κάνει ένα γερό ξεσκαρτάρισμα στην άμυνα το ερχόμενο καλοκαίρι. Αλλά έως τότε θα πρέπει να βρει λύσεις, ώστε η ομάδα του να διεκδικήσει την έξοδο της στην Ευρώπη.