Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ντόρτμουντ

Το “buzzer” του Χάαλαντ στέλνει τη Ντόρτμουντ στην Ευρώπη! (vids)

Ένα γκολ του Χάαλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε δύσκολη νίκη στη Ντόρτμουντ απέναντι στην Φορτούνα του Ντίσελντορφ.

Ενώ όλα έδειχναν πως το ματς πήγαινε προς το 0-0, ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε σκόραρε στην τελευταία φάση κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η εικόνα της Ντόρτμουντ πάντως προβληματίζει τον Λουσιέν Φαβρ. Η διοίκηση της ομάδας άλλωστε δεν είναι ικανοποιημένη από τον Ελβετό τεχνικό, το μέλλον του οποίου μπορεί να κριθεί στα εναπομείναντα ματς.

Και πάλι δεν θύμισε Ντόρτμουντ

Για δεύτερο σερί ματς, η επιθετική γραμμή των φιλοξενουμένων ήταν σε κακή ημέρα. Με τον Χάαλαντ να μην ξεκινάει πάλι, έμεινε σε ρηχά νερά. Αναμενόμενα, το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις. Κάτι που δυστυχώς δεν άλλαζε και στην επανάληψη.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας όμως ο Φαβρ αποφάσισε να ρισκάρει. Έβγαλε τον Άλεξ Βίτσελ από το παιχνίδι για να βάλει έναν ακόμη επιθετικό στο ματς. Ο Χάαλαντ πήρε θέση λοιπόν έγινε η αιχμή του δόρατος των Βεστφαλών. Μάλιστα, λίγο αργότερα η ομάδα του θα φθάσει στο γκολ, αλλά το VAR ακύρωσε το τέρμα του Γκερέιρο. Μία απόφαση πάντως που θα συζητηθεί, καθώς ο Πορτογάλος χρεώθηκε για χέρι, το οποίο φαίνεται να είναι ακούσιο.

Στη συνέχεια πάντως, η Φορτούνα ήταν αυτή που έφθασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Μπορεί να μην τα κατάφερε, αλλά μάλλον η τύχη ήταν αυτή που ευνόησε τη Ντόρτμουντ σε δύο περιπτώσεις. Ο Σκρίμπτσκι ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή βρήκε δύο φορές το δοκάρι του Μπίρκι, με το σκορ να μένει στο 0-0.

Ένα σκορ που έδειχνε πως θα μείνει ως το τέλος. Στην τελευταία φάση του αγώνα όμως, ο Χάαλαντ πήρε το όπλο του. Ύστερα από σέντρα του Ακάντζι βρέθηκε -αδικαιολόγητα- μόνος του στην περιοχή και δεν λάθεψε. Με κεφαλιά έγραψε το 1-0, το οποίο ανέβασε τη Ντόρτμουντ στους 66 βαθμούς και το +4 από την τρίτη Λειψία.

Αντίθετα όμως, η Φορτούνα πλέον μπαίνει σε μπελάδες καθώς η Βέρντερ Βρέμης την έπιασε στη βαθμολογία. Οι δυο τους συγκατοικούν στους 28 βαθμούς και όποιος μείνει πίσω θα υποβιβαστεί απευθείας.