Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Ρεάλ Μαδρίτης

Κυνική τριάρα της Ρεάλ και συνεχίζει το κυνήγι (vid)

Σημαντική νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Έιμπαρ, με τους "μερένχες" να μένουν σε απόσταση βολής από την κορυφή. Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα.

ΣΤο κατόπι της Μπαρτσελόνα παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία νίκησε με 3-1 την Έιμπαρ. Οι παίκτες του Ζιντάν ζορίστηκαν πιο πολύ απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν σε αρκετά διαστήματα του αγώνα.

Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο που οι “μερένχες” προηγήθηκαν με 3-0, η Έιμπαρ έδειξε καλό πρόσωπο. Όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αποτελεσματική, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Κρος με ένα όμορφο σκάψιμο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό ασφαλώς έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Αζάρ έδωσε έτοιμο γκολ στον προωθημένο Ράμος, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Ρεάλ

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήρθε και το τρίτο γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έδειξε να καθαρίζει το ματς. Σε ένα από τα γνωστά του ανεβάσματα ο Μαρσέλο βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή. Η μπάλα έφθασε στα πόδια του και με ωραίο διαγώνιο σουτ σημείωσε το 3-0. Πάντως σε εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες είχαν από τρία σουτ, με εντελώς διαφορετικά ποσοστά επιτυχίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έιμπαρ συνέχισε να είναι ανταγωνιστική. Στο 60′ μάλιστα έβαλε το γκολ που δικαιούταν με βάση την εικόνα του ματς. Σκόρερ ο Πέντρο Μπίγκας, ο οποίος έβαλε την κόντρα και μπέρδεψε τον Κουρτουά, μειώνοντας για την ομάδα του.

Τα αντανακλαστικά του Βέλγου γκολκίπερ δεν τον βοήθησαν σε εκείνη την φάση, αλλά ήταν εκεί σε δύο περιπτώσεις που τον χρειάστηκε η ομάδα του. Η πρώτη λίγο πριν το γκολ, μετά από πολύ όμορφο σουτ του Εσποζίτο έξω από την περιοχή. Η δεύτερη και πιο σημαντική, μετά τη μείωση του σκορ, όταν δεν άφησε τον Πέντρο Λεόν σε τετ-α-τετ να βάλει την ομάδα του και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το σκορ πάντως έμεινε και η ομάδα του Ζιντάν επανήλθε στο -2 από την κορυφή της Λα Λίγκα. Από την άλλη, η Έιμπαρ έμεινε στους 27 βαθμούς και είναι στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού.