Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Ρεάλ Μαδρίτης

Πλεονέκτημα Ρεάλ: Άλλαξε χέρια η κορυφή

Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα και πάτησε κορυφή μετά την εκτός έδρας νίκης με 2-1 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο “Σαν Σεμπαστιάν”. Ο Ζιντάν, όπως συνηθίζει, πραγματοποίησε μικροαλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Βαλένθια. Οι “μερένχες” αν και δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, πήραν το πολυπόθητο τρίποντο, κερδίζοντας με 2-1. Έτσι, βρέθηκαν μπροστά από την Μπαρτσελόνα έστω και στην ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην έκτη θέση με 46 βαθμούς και έμειναν χωρίς νίκη για τρίτο παιχνίδι μετά τη διακοπή του κορονοϊού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι. Έτσι, παρά το γρήγορο ρυθμό δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα 35 λεπτά με εξαίρεση ένα σουτ του Βινίσιους στο 3ο λεπτό και του Μπενζεμά στο 33΄.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο ψηλά στο γήπεδο με τη Ρεάλ να επιχειρεί συχνά τα γεμίσματα για να “ανασάνει”. Η βασίλισσα” από τη μεριά της έπαιζε περισσότερο από την πλευρά του Βινίσιους, καθώς ο Χάμες δε βοηθούσε στο ρόλο του δεξιού ακραίου επιθετικού.

O Βινίσιους ταλαιπώρησε την άμυνα της Σοσιεδάδ στο 43ο λεπτό. Ωστόσο, το σουτ του απέκρουσε με γροθιές ο Ρεμίρο.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να τη μετατρέψει σε κάτι ουσιαστικό.

Εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές της

O Βραζιλιάνος εξτρέμ κατάφερε τελικά να απειλήσει ουσιαστικά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ειδικότερα, ο Βινίσιους ντρίμπλαρε μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράμος, ο οποίος έγραψε το 1-0 πετυχαίνοντας το 7ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του παιχνιδιού αντικαταστάθηκε από τον Έντερ Μιλιτάο, καθώς τραυματίστηκε στο γόνατο.

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η Σοσιεδάδ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Έτσι, στο 68΄σκόραρε με το μακρινό σουτ του Γιανουζάι. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε επειδή ένας παίκτης των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένος επηρεάζοντας το οπτικό πεδίο του Κουρτουά.

Δύο λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού σκόραρε η Ρεάλ. Μετά τη σέντρα του Βαλβέρδε , ο Μπενζεμά στόπαρε τη μπάλα και με το δεξί νίκησε τον Ρεμίρο.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα. Στο 84ο λεπτό, μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Μερίνο με τη μία έστειλε τη μπάλα στον ουρανό της εστίας του Κουρτουά. Έτσι, μείωσε το σκορ σε 2-1.

Ο Ελουστόνδο με κεφαλια στο 94 επιχείρησε να ισοφαρήσει αλλά μάταια. Έτσι το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος και η Ρεάλ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη.