Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Λυτρωτής Μαγκουάιρ, στα ημιτελικά η Γιουνάιτεντ! (vid)

Το έξτρα 30λεπτο της παράτασης χρειάστηκε απέναντι στη Νόριτς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για να κλειδώσει το εισιτήριο των ημιτελικών του Κυπέλλου.

Μετά κόπων και βασάνων κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά του FA Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κάμπτοντας στην παράταση την αντίσταση της Νόριτς με 2-1. Τα «καναρίνια» αποδείχθηκαν «πολύ σκληρά για να πεθάνουν», ωστόσο το αριθμητικό μειονέκτημα στο έξτρα μισάωρο αποδείχθηκε καθοριστικό.

Η έλλειψη ρυθμού των δύο ομάδων ήταν εμφανής, καθώς το πρώτο ημίχρονο κυλούσε αργά και βασανιστικά. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 44′ για να δούμε την πρώτη αξιόλογη φάση. Μάλιστα αυτή ήρθε από πλευράς Νόριτς, όμως η προσπάθεια του Ρουπ απομακρύνθηκε από την άμυνα.

Γκολ από… σπόντα η Γιουνάιτεντ, βρήκε την ισοφάριση η Νόριτς

Οι φωνές των δύο προπονητών αφύπνισαν τους παίκτες, οι οποίοι έγιναν πιο ενεργοί. Μόλις στο 51′ ο Ιγκάλο κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Μετά από… καραμπόλα, η μπάλα έφτασε στον Νιγηριανό ο οποίος από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κρουλ.

Με την πάροδο του χρόνου μετά το τέρμα, οι γηπεδούχοι έδειχναν ξεκάθαρα τις προθέσεις τους για ένα γκολ. Τελικά ο ιδιαίτερα δραστήριος Κάντγουελ ήταν αυτός που ισοφάρισε, με ωραίο σουτ στη δεξιά γωνία του Ρομέρο.

Το τέρμα έφερε αλλαγή στο μομέντουμ, με τη Γιουνάιτεντ να ξυπνάει από το λήθαργό της. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Γκρίνγουν έχασε σπουδαία ευκαιρία, ενώ στο 90΄ο Τιμ Κλόζε άφησε με 10 τα «καναρίνια». Ο Γερμανός μετά από «επαγγελματικό φάουλ» αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Νωρίτερα, στό 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πογκμπά είχε σπουδαία ευκαιρία να πάρει το ματς για την ομάδα του, αλλά ο Κρουλ είπε «όχι».

Λύτρωση στην παράταση

Στο έξτρα μισάωρο οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν σαφώς καλύτεροι, έχοντας πλέον το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Πογκμπά έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία στο 92′, ενά και ο Ράσφορντ δεν κατάφερε να τελειώσει στο 108′. Η Νόριτς «ταμπουρώθηκε» για τα υπόλοιπα λεπτά, με τους Μαγκουάιρ και Φερνάντες να χάνουν μερικές ακόμα σπουδαίες ευκαιρίες.

Η Θεία Δίκη αποδόθηκε τελικά στο 118′, όταν ο Μαγκουάιρ πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε για την ομάδα του Σόλσκιερ. Ένα τέρμα το οποίο έστειλε στα ημιτελικά του θεσμού τη Γιουνάιτεντ, η οποία περιμένει τις υπόλοιπες 3 ομάδες στην κλήρωση.