Το ξεκαθάρισε ο Ικάρντι: «Είμαι πολύ καλά στην Παρί»
ΕΠΙΣΗΜΟ: Στη Λίβερπουλ μέχρι και το 2025 ο Άρνολντ!
Μπαρτσελόνα και Μορίμπα στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι!
Η Αταλάντα έπιασε στον… ύπνο όλους τους μεγάλους και έκλεισε ταλεντάρα!
Μπάγερν Μονάχου

Με μία τεσσάρα μπήκε το κερασάκι στη σαλατιέρα της Μπάγερν! (vid)

Ημέρα στέψης η σημερινή για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία κέρδισε την Βόλσφμπουργκ με 4-0 στο ματς- φιέστα για την κατάκτηση της Μπουντεσλίγκα.

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε τη φετινή σεζόν η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί πέρασαν και από την έδρα της Βόλσφμπουργκ με 4-0, ένα αποτέλεσμα που στέλνει τους Λύκους στα μπαράζ του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε κανένα σημείο δεν άφησε την αντίπαλο της η Μπάγερν να αμφισβητήσει την κυριαρχία της. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κομάν άνοιξε το σκορ, έπειτα από μία ιστορική ασίστ του Τόμας Μίλερ. Στο 37′, ο Κουισάνς σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα των Βαυαρών. Ο νεαρός μέσος μάλιστα σκόραρε με πανέμορφο σουτ, κάνοντας ακόμα πιο γλυκό το επίτευγμα του. Μπάγερν

Οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο μέρος. Είχαν την κατοχή κι έφθασαν σε ένα ακόμη γκολ στο 72ο λεπτό. Ο Κουισάνς κέρδισε το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λεβαντόφσκι για να κάνει το 3-0. Αυτό ήταν και το 34ο γκολ του στη φετινή Μπουντεσλίγκα, τα περισσότερα που έχει σκοράρει ποτέ μη Γερμανός παίκτης. Το σκορ έκλεισε εφτά λεπτά αργότερα με τον Τόμας Μίλερ να πατάει περιοχή και με ψύχραιμο τελείωμα να κάνει το 4-0.

Κάπως έτσι λοιπόν η ομάδα του Χάνσι Φλικ έφθασε τα 100 γκολ και τους 82 βαθμούς. Ολοκλήρωσε λοιπόν με τον καλύτερο τρόπο μία χρονιά που ξεκίνησε με περιπετειώδη τρόπο, αλλά είχε την γνωστή κατάληξη. Η Βόλφσμπουργκ από την μεριά της έμεινε στους 49 βαθμούς κι έπεσε στην 7η θέση. Δηλαδή, θα αναγκαστεί να παίξει μπαράζ για να κερδίσει μία θέση στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ.