Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσετο πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Άρσεναλ

Έδειξε μέταλλο η Άρσεναλ και πέρασε στα ημιτελικά! (vid)

Μεγάλη νίκη πρόκριση πήρε η Άρσεναλ στην έδρα της Σέφιλντ . Εναλλαγές συναισθημάτων στα τελευταία λεπτά με τον Θεμπάγιος να έχει τον τελευταίο λόγο.

Δραματική πρόκριση πήρε η Άρσεναλ για τα ημιτελικά του FA Cup, περνώντας από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-2. Οι “κανονιέρηδες” είδαν την άμυνά τους να κάνει ένα αστείο λάθος και να δέχονται την ισοφάριση στο 87′. Όμως, κατάφεραν και πήραν την πρόκριση στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σκόρερ του χρυσού γκολ ο Ντάνι Θεμπάγιος, ο οποίος πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή. ΜακΓκόλντρικ και Πεπέ είχαν σκοράρει νωρίτερα.

Δέχθηκε το σοκ και αντέδρασε

Νωρίς καρδιοχτύπησε η Άρσεναλ, όταν από στημένη φάση ο Λουντστραμ άνοιξε το σκορ. Το γκολ του όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και οι καρδιές των “κανονιέρηδων” επέστρεψαν στη θέση τους. Στο 25′ όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Ο Λακαζέτ βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και ο Μπάσαμ τον ανέτρεψε με ένα άγαρμπο μαρκάρισμα από πίσω. Ο Πεπέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και δεν λάθεψε για να γράψει το 0-1.

Η συνεργασία των δύο επιθετικών της Άρσεναλ δημιούργησε μία ακόμη φάση για την ομάδα. Όμως το σουτ του Ιβοριανού απέκρουσε ο Χέντερσον. Ο Πεπέ είχε ακόμη μία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά το σουτ που δοκίμασε ύστερα από γύρισμα του Τίρνεϊ πέρασε λίγο έξω. Άρσεναλ

Η άμυνα έκανε τα γνωστά της, αλλά ο Θεμπάγιος τη λύτρωσε

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν την ευάλωτη οπισθοφυλακή των “κανονιέρηδων”. Το πλάνο της ασφαλώς δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες αλλά λίγο η αστοχία των επιθετικών λίγο οι αποκρούσεις του Μαρτίνες έδιναν στους Λονδρέζους την πρόκριση. Όμως, στο 87′ η Σέφιλντ βρήκε το γκολ που έψαχνε.

Μία ευγενική χορηγεία ασφαλώς της άμυνας των “κανονιέρηδων”. Ο Κολάσινατς δεν μπόρεσε να απομακρύνει και η μπάλα στρώθηκε στον ΜακΓκόλντρικ που ισοφάρισε για την ομάδα του. Όμως, η Άρσεναλ έδειξε ασυνήθιστη ψυχραιμία και δεν άφησε το ματς να πάει στην παράταση. Σε μία αντεπίθεση, ο Θεμπάγιος πάτησε περιοχή και με όμορφο τελείωμα έγραψε το τελικό 1-2.

Κάπως έτσι λοιπόν η ομάδα του Αρτέτα προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού κι ελπίζει πως θα μπορέσει να το κατακτήσει για να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του θεσμού του FA Cup.