Ίντερ

Αντρίκια ανατροπή για την Ίντερ και νίκη στο Ένιο Ταρντίνι (vid)

Τρία λεπτά ήταν αρκετά στην Ίντερ για να ανατρέψει πλήρως τα δεδομένα και να δραπετεύσει με το «τρίποντο» από το Ένιο Ταρντίνι επικρατώντας της αξιόμαχης Πάρμα με 2-1.

Όμορφο παιχνίδι στην Πάρμα με τους γηπεδούχους να δείχνουν πλήρως ανταγωνιστικοί απέναντι στην Ίντερ. Ο Ζερβίνιο άνοιξε το σκορ για τους «Παρμένσι». Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν στο τέλος του αγώνα να γυρίσουν το παιχνίδι. Ντε Βρι και Μπαστόνι έβαλαν την μπάλα στα δίχτυα σκορπίζοντας χαμόγελα στον Αντόνιο Κόντε.

Πάρμα και Ίντερ διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 28η αγωνιστική. Στο άδειο από κόσμο λόγω των μέτρων για τον κορωνοιό Ένιο Ταρντίνι, οι δύο ομάδες ρίχτηκαν στη μάχη για τη διεκδίκηση της νίκης. Ένα τρίποντο που αμφότεροι ήθελαν, η κάθε μία ομάδα για διαφορετικό σκοπό. Από την μία η Πάρμα επιζητούσε τους τρεις βαθμούς που θα της έδιναν αέρα στη βαθμολογία. Από την άλλη η Ίντερ, με το σύνολο του Αντόνιο Κόντε να βρίσκεται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι από την πρώτη στιγμή φάνηκε πως θα ήταν αμφίρροπο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξαρχής τις προθέσεις τους να τρέξουν στο γήπεδο. Αυτό αιφνιδίασε τους «Νεραντζούρι» καθώς περίμεναν πως η πλάστιγγα θα έγερνε στο ένα μισό του γηπέδου.

Ο Ζερβίνιο πλήγωσε την Ίντερ

Στο 15′ οι «Παρμένσι» κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ το καλό τους ξεκίνημα. Η μπαλιά από την άμυνα είχε ως αποδέκτης τον Ζερβίνιο. Ο Αφρικανός επιθετικός κατέβασε εξαιρετικά στην περιοχή και στη συνέχεια όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο 33χρονος ταλαιπώρησε όποιον βρήκε μπροστά του και εν συνεχεία «σκότωσε» με όμορφο σουτ τον Χαντάνοβιτς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης επιζητώντας το τέρμα της ισοφάρισης. Με τους Μαρτίνεζ, Έρικσεν και Λουκάκου οι Μιλανέζοι κατάφεραν να προκαλέσουν αρκετούς τριγμούς στην αντίπαλη άμυνα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας το σκορ στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, η Ίντερ παρουσιάστηκε ακόμη πιο επιθετική. Οι φιλοξενούμενοι μετατόπισαν πλήρως το παιχνίδι γύρω από τα καρέ Σέπε. Παρόλα αυτά η πίεση δεν έφερνε το επιθυμητό αποτέλεσμα, με το άγχος να κάνει την εμφάνιση του στα πρόσωπα των «Νεραντζούρι».

Οι «Νεραντζούρι» βρήκαν στο τέλος τις λύσεις

Με τον Αντόνιο Κόντε να αναζητά λύσεις και τον χρόνο να κυλά η Ίντερ βρέθηκε στο τελευταίο μέρος κυριολεκτικά με την πλάτη στον τοίχο. Σε εκείνο το σημείο όμως οι «Νεραντζούρι» πείσμωσαν και μέσα σε τρία λεπτά κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό. Η αρχή έγινε με τον Ντε Βρι, με τον έμπειρο αμυντικό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαστόνι με κεφαλιά εντός περιοχής έγραψε το 1-2.