Γκολάρα με… πλασεδάρα από τον Μίραντσουκ! (vid)
Μουρίνιο: «Όταν ήμουν εγώ στη Ρεάλ, ο Μπενζεμά ήταν… κακό παιδί»
Euro 2020: Τα στατιστικά του Κρόος τρόμαξαν τους Γάλλους!
Αποθεώνει Αζάρ ο Μουρίνιο- «Μπορεί να πάρει ένα ματς μόνος του!»
Κρόος και Γκουντογκάν τα «κρεμάνε» μετά το Euro!
Ντεπάι: «Όλοι ξέρουν πως θέλω να παίξω για τον Κούμαν»
Μπαρτσελόνα

Προβάδισμα Μπαρτσελόνα με Μέσι και πέναλτι αλά Πανένκα (vid)

Με εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε κόντρα στην Ατλέτικο το 700ο γκολ στην καριέρα του.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καμπ Νου.

Η Ατλετικο ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με απευθείας χτύπημα φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Μπαρτσελόνα στην πρώτη φάση που πίεσε ψηλά έκλεψε τη μπάλα με τον Ράκιτιτς, ο οποίος σούταρε αλλά ο Όμπλακ απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Οι Καταλανοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 11ο λεπτό με τυχερό τρόπο. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντιέγκο Κόστα με τακουνάκι στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ωστόσο, η Ατλέτικο επιχείρησε να απαντήσει γρήγορα με τον Καράσκο να κερδίσει πέναλτι από τον Βιντάλ, αφού είχε νικήσει στην ταχύτητα τον Πικέ. Ο Κόστα εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Τερ Στέγκεν το απέκρουσε. Ο διαιτητής, όμως, ζήτησε την επανεκτέλεσή του, επειδή ο Γερμανός κίπερ κινήθηκε εκτός γραμμής πριν σουτάρει από τη βούλα ο Κόστα. Αυτήν τη φορά ανέλαβε ο Σαούλ, ο οποίος με ψυχραιμία ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Λιονέλ Μέσι θέλησε να βάλει ξανά την ομάδα του μπροστά στο 22΄. Το φαλτσαριστό του σουτ, όμως, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Μπαρτελόνα από το 25ο λεπτό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, οι Καταλανοί ήταν φτωχοί σε δημιουργία περιμένοντας τα πάντα από τον Μέσι. Οι “μπλαουγκράνα” παίζαν κατά κόρον από τη μεριά του Σεμέδο.

Έτσι στο 42 κέρδισαν φαουλ από εκείνη τη μεριά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέσι. Ο Όμπλακ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε στο τοίχος του.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι μετά από ανόητο μαρκάρισμα του Φελίπε στον Σεμέδο. Ο Λιονέλ Μέσι πήρε φόρα και σημείωσε το 2-1 και το 22ο γκολ του στο πρωτάθλημα.