Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Τότεναμ

Τότεναμ, αποχαιρέτα το Τσάμπιονς Λιγκ που χάνεις!

Η εκπληκτική Σέφιλντ υπέταξε την Τότεναμ του Μουρίνιο με 3-1, βάζοντας σχεδόν ταφόπλακα στις ελπίδες των Λονδρέζων για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ

Είχε που είχε λίγες ελπίδες να προλάβει το τρένο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά το σημερινό αποτέλεσμα οι ελπίδες της Τότεναμ λιγόστεψαν ακόμα περισσότερο. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ηττήθηκε με 3-1 από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, μένοντας 7 βαθμούς πίσω από την 5η θέση που ίσως να οδηγήσει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. (Εκκρεμεί η απόφαση του CAS για την τιμωρία της Μάντσεστερ Σίτι). Από την άλλη, η Σέφιλντ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, ξεπερνώντας την Τότεναμ κατά 2 βαθμούς.

H Tότεναμ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων έναντι της Σέφιλντ. Η κεφαλιά του Ντάιερ όμως στο 6′, όπως και το σουτ του Κέιν στο 23′ δεν βρήκαν στόχο. Οχτώ λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κρις Μπάσαμ βρήκε τον Σάντερ Μπερτζ εκτός περιοχής κι εκείνος με σουτ στην αριστερή γωνία του Γιορίς άνοιξε το σκορ. Image

Δύο λεπτά αργότερα ο Κέιν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χέντερσον, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, για χέρι του Λούκας Μόουρα. Μια, αν μη τι άλλο, αυστηρή απόφαση των διαιτητών της αναμέτρησης. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Μουρίνιο να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όσο και να προσπάθησε η Τότεναμ δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Αυτή που το κατάφερε ήταν η Σέφιλντ. Και αφού δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον ΜακΓκόλντρικ στο 61′, το πέτυχε στο 69′ χάρη στο τέρμα του Μουσέ.

Μετά το 2-0, η απογοήτευση ήταν φανερή στις προσπάθειες των παικτών της Τότεναμ. Έτσι, 6 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο Όλιβερ ΜακΜπέρνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας 3 τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Τότεναμ ήταν να μειώσει σε 3-1, με γκολ του Κέιν από ασίστ του Σόν.