Μπάγερν Μονάχου

Άπιαστο φάουλ του Αλάμπα και πλεονέκτημα Μπάγερν (vid)

Με άπιαστο φάουλ του Αλάμπα, Μπάγερν Μονάχου προηγείται της Λεβερκούζεν με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στο πλαίσιο του τελικού του Κυπέλλου Γερμανίας, η Μπάγερν Μονάχου αντιμετώπισε τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Ολυμπιακό στάδιο του Βερολίνου.

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα, η Μπάγερν άρχισε να προειδοποιεί την αντίπαλό της. Ωστόσο, 2 φορές ο Βέντελ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά με τις επεμβάσεις του.

Οι αυτοματισμοί των “βαυαρών” άρχισαν να βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και από ένα τέτοιο κέρδισε φάουλ η ομάδα του Φλικ. Έτσι, οι “βαυαροί” άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ μόλις στο 16ο λεπτό. Το γκολ σημείωσε ο Αλάμπα με άπιαστο χτύπημα.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας επιχειρούσαν και με μεγάλες μπαλιές από την άμυνα να απειλήσουν. Κάπως έτσι, ξεκίνησε η ευκαιρία του Μίλερ, με τον Γκνάμπρι να τον τροφοδοτεί αλλά τον Χραντέτσκι να αρνείται το γκολ.

Η πίεση των μέσων της Μπάγερν Μονάχου ψηλά στο γήπεδο απέδωσε καρπούς στο 25ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά το κλέψιμο του Κίμιχ, ο Γερμανός πάσαρε στο χώρο για τον Γκνάμπρι, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν έψαχνε να επανέλθει στο σκορ αξιοποιώντας τους γρήγορους εξτρέμ της. Από τη μία πλευρά, ο Ντιαμπί τα έβρισκε σκούρα απέναντι στον Ντέιβις. Από την άλλη, ο Μπέιλι ήταν πιο απειλητικός με τις κούρσες του κερδίζοντας κάποιες άτυπες μάχες.  Ωστόσο, μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, οι “ασπιρίνες” δε μπόρεσαν να απειλήσουν.